Šodien izlasīju, ka diemžēl tiks pārtraukta National Geographic Latvija žurnāla izdošana
Tiek izbeigta žurnāla “National Geographic Latvija” izdošana
Šī mēneša beigās iznāks pēdējais “National Geographic” izdevums latviešu valodā. Žurnālu izdeva Lietuvas uzņēmuma UAB “Alma Littera Group” meitas uzņēmums Latvijā SIA “ALG periodika LV”, kura darbība pilnībā tiks izbeigta 31. martā.
““Alma Littera Group” ir mainījusi savu ilgtermiņa stratēģiju, koncentrējot izglītojošo saturu galvenokārt Lietuvā. Periodiskie izdevumi Latvijā un Igaunijā vairs nav stratēģijas prioritāte,” skaidro UAB “Alma Littera Group” ģenerāldirektors Irmantas Švažas.
“Izdevniecības vārdā no visas sirds pateicos visiem lasītājiem par uzticību! Diemžēl līdz ar “Alma Littera Group” pieņemto lēmumu mums ir jāpaziņo, ka žurnāla “National Geographic Latvija” izdošana tiek pārtraukta un žurnāla latviešu valodā marta izdevums nr. 42 ir pēdējais, un tas iznāks 2016. gada februāra beigās, savukārt pārdošanā un pastkastītēs nonāks marta sākumā,” stāsta “National Geographic Latvija” galvenā redaktore Linda Liepiņa.
Visiem abonentiem ir izsūtītas vēstules pa pastu vai elektroniski ar informāciju par naudas atgriešanu. Ja līdz nedēļas beigām abonents šādu vēstuli nav saņēmis, ieteicams sazināties ar žurnāla redakciju, rakstot uz e-pastu birojs [at] nationalgeographic [dot] lv vai zvanot uz 26576696. Sazinoties ar redakciju, iespējams arī iegādāties jebkuru no 2012. gada oktobra līdz 2016. gada martam izdotajiem žurnāla numuriem. Žurnālus, kas netiks pārdoti, redakcija tradicionāli ziedos skolām un bibliotēkām.
Līdz 31. martam tiks noskaidroti un apbalvoti “National Geographic Latvija” ceļojumu aprakstu konkursa un fotokonkursa uzvarētāji. Uzvarētāju vārdi tiks publicēti Draugiem.lv un Facebook vietnēs. Par vērtīgo balvu saņemšanu uzvarētājus informēsim arī personīgi.
“National Geographic Latvija” ceļojošā izstāde “Putni Latvijā un pasaulē” Latvijā būs apskatāma līdz marta beigām. Tā viesosies Cesvainē no 22. februāra līdz 11. martam, pēcāk Madonā no 14. līdz 27. martam.
Hmm, vai tad jebkad šāda žurnāla iznākšanai latviski (un ne tikai) ir bijis ekonomiskais pamatojums nevis mecenātisms?
Man gan NG topā bija tajos laikos. kad pie tā lasīšanas tika "pa blatu" bibliotēkā vai kāds bija atvedis no ārzemēm.
Augsta licences maksa (National Geographic zīmols) + līdzīgs saturs ar konkurentiem, kas tirgū ir ilgāk (GEO) + maza nišas auditorija = šis rezultāts.
Krievu GEO taisījās pārtraukt izdot jau pagājušajā gadā, tā ka drīzāk izklausās pēc globālām nišas problēmām.
globāli drukātā prese ir mirstoša industrija. ja atmet nostaļģiju, grūti teikt, ka pasaule kopumā objektīvi tādēļ zaudētu...
globāli drukātā prese ir mirstoša industrija. ja atmet nostaļģiju, grūti teikt, ka pasaule kopumā objektīvi tādēļ zaudētu...
Ziņas rakstītā veidā es parasti lasu tikai lidojot ar lidmašīnu. Tradicionālie žurnāli ko iepirkt tieši ir National Geographic un The Economist. Es gan angliski lasu tikpat labi kā latviski tā ka vietējās versijas gals neko daudz nemaina...
globāli drukātā prese ir mirstoša industrija. ja atmet nostaļģiju, grūti teikt, ka pasaule kopumā objektīvi tādēļ zaudētu...
Ja vien neskaita pētniecisko žurnālistiku, kas kļūst arvien retāk sastopama, jo cilvēki par tiešsaistes ziņām ir mazāk griboši maksāt kā par drukātām.
Jāatzīst, ka es arī piedalos šajā procesā, avīzes un žurnālus lasu tikai lidojumos / viesnīcās, kur tās iekļautas cenā.
Ja vien neskaita pētniecisko žurnālistiku, kas kļūst arvien retāk sastopama, jo cilvēki par tiešsaistes ziņām ir mazāk griboši maksāt kā par drukātām.
piedod, bet tā ir maldu loģika (logical fallacy). tas, ka kāds nav spējis monetizēt konkrētu darbu sev vēlamā apjomā, nebūt nenozīmē, ka nepieciešama vesela industrija, kas labākajā gadījumā ir ārkārtīgi un absurdi neefektīva, bet sliktākajā - atklāti kaitnieciska.
p.s. ja godīgi, man arī grūti piekrist apgalvojumam, ka vērtīgas žurnālistikas apjoms būtu mazinājies. manuprāt, tās šobrīd ir tik daudz, kā vēl nekad cilvēces vēsturē. un jo ātrāk masveida drukātā prese beidzot atmirs, jo ātrāk mēs nonāksim pie labākiem satura piegādes mehānismiem. šis, šķiet, ir viens no retajiem piemēriem, kad tehnoloģiju attīstībai nav absolūti nekādu objektīvu blakņu.
p.p.s. nenoliedzu, ka masveida drukātā prese ir bijusi ārkārtīgi būtiska cilvēces attīstībā (neatkarīgi no šīs attīstības vērtējuma). manis teiktā pamatdoma - nostaļģija nav pietiekams pamatojums, lai pretotos tehnoloģiskajam progresam.
Krievu GEO taisījās pārtraukt izdot jau pagājušajā gadā, tā ka drīzāk izklausās pēc globālām nišas problēmām.
Cik ir bijusi darīšana ar izdevējiem, viņi saka, ka drukātie izdevumi it kā piedāvājot augstākas kvalitātes saturu, tādu, kas internetā nav. Neminēšu izdevuma nosaukumu, bet tur nu gan tā nebija. Ja var visu ko atrast par brīvu, un nebūs sliktāk, saprotu, ka maksāt neviens negribēs.
NG gadījumā tiešām vēl angļu valodas versija paliek un lapā jau viņi arī daudz ko interesantu liek.
Orģinālo versiju jau tomēr vēl diezgan daudz drukā, kvalitāte ir augsta un mecenātu kas visu to biedrību atbalsta tad laikam jau arī vēl netrūkst. Ja nu tiešām visi drukātie izdevumi vienu dienu izbeigsies tad šis būs viens no pēdējiem.
Arī es jau sen neko neabonēju, bet žurnālus un avīzes pērku, ja paredzama nīkšana lidmašīnā, lidostā vai it īpaši uz prāmja ar lēnu internetu. Kas to pirms pārdesmit gadiem būtu domājis, ka internetam būs tādas sekas? Arī es skolas gados baidījos nospiest pirmā datora pogu, baidoties, ka to dārgo mantu varētu sabojāt. Inovatīvas lietas strauji nomaina to, kas bija tik stabils gadsimtiem ilgi. Tas ir vienlaicīgi gan aizraujoši, gan bīstami, jo nav notestēts ilgtermiņā. Bet labāk dinamiskas pārmaiņas, nekā trāpīt ar savu ~60-70 gadus ilgo mūžu kādā stagnācijas periodā.