ASV, rietumkrasts 2 nedēļās

3 atbildes [Pēdējā ziņa]
Dunduri
Nav tiešsaistē
Kopš: 26/05/2010
Ziņas: 802
Manīts: pirms 1 ned

 

Dunduri
Nav tiešsaistē
Kopš: 26/05/2010
Ziņas: 802
Manīts: pirms 1 ned

 

Šis  ASV stāsts un info (jau iepriekš atvainojos, ka sanāca traki gari, bet 2 nedēļas ir ilgs laiks) var būt interesants tiem, kuriem nav bezizmēra budžets, kuriem patīk būt kustībā, kurus ceļojumos vairāk interesē daba nevis pilsētas. Šeit minētās viesnīcas un moteļi ir tālu no 5* standartiem, jo mūsu uzturēšanās tajās bija ļoti, ļoti limitēta un tā kā visi izdevumi bija x4, tad ekonomiskāko nakšņošanas variantu izvēle bija prioritāra.

 

Kopā braucām 5 cilvēki. Īrējām 7-vietīgu busiņu (www.netflights.com), ko silti iesaku – ceļš ir ilgs un kāds vienmēr varēja iesnausties uz aizmugures sēdekļa.

Ceļošanas laiks – 2009.g aprīļa beigas/maija sākums

Plānošanai izmantoju paziņas atsūtīto Excel failu, ko sākumā atzinu par vājprātu (kurš trakais šitā var plānot???), bet pēc tam konstatēju, ka ir traki ērti Excel katrā atsevišķā lapā samest info par plānojamo dienu un pēc tam izsijāt. Tā kā ASV attālumi ir reāli lieli, tad svarīgi bija apjēgt, cik tad vienā dienā var nobraukt un apskatīt, un tam mapsGoogle bija labs palīgs.

Tā kā failu te diez ko nevar pievienot, bet ASV ceļošana ir topā, tad nolēmu to visu izlikt tādā Word kopsavilkumā, lai rodas ieskats, cik tas viss var izmaksāt un ar kādu laiku jārēķinās. Neskatoties uz to, ka vietu te minēts daudz, absolūti nebija skrējiena sajūta. Tas gan – līdz pusdienlaikam gulēt nesanāca. Bet ja jums ir 3 un vairāk nedēļas un atbilstošs budžets, tad visu šito var mierīgi izstiept, pavadot ilgāku laiku nac.parkos.

 

1.diena                 Rīga – Los Angeles

 

 

Ceļā:

   

km

time

 

Lidosta

-

viesnīca

78

0:50

 

         

Costs

USD

gab

kopā

 

Auto

670

1

670

 

Viesnīca

25

4

100

 

TOTAL

 

 

770

 

                   

Viesnīca: Premier Inn - Thousand Oaks Thousand Oaks, CA

Par 1.dienu nav daudz, ko teikt – atlidojām vakarā un midziņā. Bet piebilde – tā kā ASV bija viena pārsēšanās, tad, neskatoties uz iečekošanu līdz galam, ielidojot ASV ir jāpaņem nodotie čemodāni, ar tiem jāiziet kontrole (nekādas desu sviestmaizes!) un tad atkal jānodod atpakaļ.

Auto noma Los Angeles lidostā nebūt neatrodas pāri stāvlaukumam. Uz nomām kursē īpaši shuttle bus. Mēs braucām kādas 20-30min.

 

2.diena             Los Angeles - San Simeon

 

 

Ceļā:

   

km

time

 

LA viesnīca

-

Santa Barbara

82

1:00

 

Santa Barbara

-

Solvang

54

1:00

 

Solvang

-

Morro Bay

130

1:30

 

Morro Bay

-

San Simeon

49

0:45

 

     

315

4:15

Costs

USD

gab

kopā

 

viesnīca

20

4

80

 

vaļu vērošana

40

4

200

 

vīna testēšana

5

3

15

 

TOTAL

 

 

295

 

                         

Viesnīca - Courtesy Inn of SanSimeon, San Simeon CA

 

Santa Barbara:

Pilsētiņa ir ar acij tīkamu arhitektūru. Apskatījām arī senāko katoļu misiju (smuki, bet nekas tāds super īpašs). Te arī piestātne Stearns Warf, kur mēdz būt daudz pelikānu.

Vaļu vērošana (https://reservations.sunsetkidd.com/) – 2,5h pasākums ar jahtiņu. Vaļus var vērot pavasarī, kad tie migrē atpakaļ uz Z pusi, bet mums nepaveicās. Taču, neskatoties uz to, mums kā „ne-jahtiniekiem” izbrauciens likās foršs.

Tālāk, ja brauc uz Solvang (kičīgs miestiņš) pa HW 154, nokļūst vīna laukos, kur pilns ar vīna darītavām, kur piedāvā vīnu testēšanu. Dažādas cenās un dažādos daudzumos.

Ja trāpās braukt pēc maija – netālu ir Lompoc valley – CA ziedu paradīze – te audzē lielas puķu plantācijas, no kurām ievāc sēklas un esences. Skati bildēs izskatījās ļoooti labi.

Morro Bay ir liela klints (mkro saliņa), kas ir okeāna krastā un savienota ar ceļu. Te mūžīgi esot milzu vēji, viļņi un putas šķist pa gaisu. Skats labs.

San Simeon – ievērojamākais objekts ir amerikāņu preses giganta Hearst pils, kuru viņš uzcēlis „pa Eropiešu modei”. Pili var aplūkot tikai ļoti dārgas ekskursijas laikā (tā ir kalnā, un klāt tai tā pat vien apskatīt nevar tikt), pie tam ekskursijas neaptver visu, bet tikai daļu (ir 3 apskates „trases”). Pieejama arī nakts ekskursija. Fotogrāfijās tas viss izskatās ļoti skaisti un grezni, bet mums lkās par dārgu. Bet ASV tā skaitās gandrīz kulta vieta.

 

3.diena             Big Sur - SanFrancisco

 

Ceļā:

   

km

time

 

San Simeon

-

Big Sur

110

1:50

 

Big Sur

-

Monterey

52

0:45

 

Monterey

-

San Francisco

190

2:00

 

     

352

4:35

Costs

USD

gab

kopā

 

viesnīca

19,5

4

78

 

parkings

8

 

8

 

Point Lobos State Reserve

10

 

10

 

TOTAL

 

 

96

 

                   

Viesnīca: Days Inn San Francisco – Lombard, SF

 

Ceļš, kas ved gar okeānu no LA uz SF - Highway Nr.1, tiek uzskatīts par vienu no pasaules skaistākajiem ceļiem (tas tā tiešām ir). Big Sur ir garš izstiepts reģions (nac parks) tā malās. Te ir n-tie skatu punkti, kāpšanas klintīs un pakalnos, alas, ūdenskritumi. Man interesantākie likās šādi punkti, ko nevajadzētu palaist garām (http://www.bigsurcalifornia.org/ http://jrabold.net/bigsur/ ):

- Point Piedras Blancas - roņu kolonija, kas visu laiku vienkārši vāļājas pludmales smiltīs
- Julia Pfeiffer Burns State Park taka uz McWay Fall, kurš ir super-skaists ūdenskritums, kas krīt okeāna pludmales smiltīs

-  Nepenthe – dārga, bet stilīga ēstuvīte ar labu skatu, (lejā lētāka cafe)

- Old Coast Road, kurš sākas pretējā pusē Andrew Molera State Park ieejai – ceļš ir vecs un superšaurs, bet izved caur mežiņu pakalnā, kur paveras skats uz HW1 un okeānu.

 

Point Lobos State Reserve -  3miles no Carmel Hw1, pirms Highland''''s Inn – tas ir vēl viens nac. Parks. Te interesantākais:

- Cypress grove trail, kur koki apauuši ar koši oranžu sūnu(aļģēm)

- Sea Lion Pt. Trail - jūras lauvas, roņu kolonija

- Bird island trail

 

4.diena,               San Francisco

Costs

USD

gab

Kopā

Zinātnes muzejs

25

3

75

Zinātnes muzejs, bērns

14

1

14

viesnīca

19,5

4

78

TOTAL

58,5

 

167

Viesnīca: Days Inn San Francisco – Lombard, SF

Par SF nerakstīšu – info par to ir ļoti daudz. Mums visiem likās interesants salīdzinoši nesen atvērtais zinātnes muzejs (https://www.calacademy.org/visit/) – te bija gan planetārijs, gan akvārijs, gan 4-stāvu lietusmežs utt.

 

5.diena,               San Francisco - Yosemites

 

Ceļā:

   

km

time

 

SFO

-

Yos village

308

3:40

 

Yos village

-

El Portal

25

0:25

 

     

333

4:05

Costs

USD

gab

Kopā

 

National parks pass

80

1

80

 

Viesnīca

29

4

116

 

TOTAL

 

 

196

 

                   

Viesnīca - Yosemite Cedar Lodge, El Portal

 

Kā jau sacīju – pilsētas nebija prioritāte, tādēļ ap pusdienas laiku devāmies projām. Yosemite tiek uzskatīts par ievērojamāko CA nac.parku. (info par visiem nac parkiem - www.nps.gov). Iespējams nopirkt visu parku ieejas karti (derīga gadu -auto +4pieaug+1bērns), nevis maksāt katrā parkā atsevišķi.

Parkā ir vairāku ļoti iespaidīgi ūdenskritumi  (rudens pusē tie apsīkst), satriecošas klintis, skaistas ielejas, virkne īsāku un garāku taku, kuras ir vērts iziet. Mūsu favorīte Vernal Fall – taka (2-3h), kas gar ūdenskritumu ved uz pašu ūdenskrituma augšu (nepiemirstiet paņemt plēves apmetņus – 100%, ka viscaur pavasarī būsiet slapji). Arī tālāk var iet uz nākamo ūdenskritumu, bet tad jau tas aizņems vairāk laika. Parkā ir sastopami (un mēs sastapām) arī lāči un mountain lions (šito neredzējām). Parkā ir bezmaksas shuttle bus. Visos parkos var saņemt (bez maksas) parka avīzi un karti, kur atzīmētas takas un shuttle pieturas. Un tur visur ir neticami atsaucīgi un izpalīdzīgi amerikāņi (mūsu uzskati par viņiem kardināli mainījās šī brauciena laikā).

 

6.diena                 Yosemites

 

Ceļā:

   

km

time

 

El Portal

-

Yosemite Village

25

0:25

 

Yosemite Village

-

Mariposa Grove

60

1:00

 

Mariposa Grove

 

Bakerfield

300

3:15

 

     

385

4:40

Costs

USD

gab

kopā

 

Raftings

95

4

380

 

viesnīca

25

4

100

 

TOTAL

 

 

480

 

                   

Viesnīca  nebija rezervēta

 

ASV raftingu piedāvā kā vienas vai vairāku dienu pasākumu. Reāli grūti bija atrast ko īsāku. Šis (http://www.zrafting.com/info/tripstarts.htm) bija 3,5-4h pasākums. Jā, mēs esam pilnīgi dunduki raftingā un šis bija laikam 4.brauciens, protams, kopā ar instruktoriem. Un tas bija tiešām iespaidīgi – krāces Mercedes upē bija ne pa jokam.

Uz vakarpusi, braucot ārā no parka, jāapstājas pie raksturīgā Tunnel view un, protams, Mariposa Grove – sekvoju audze.

 

7. diena,              Death Valley

 

Ceļā:

   

km

time

 

Bakersfield

-

Death Valley

450

5:40

 

Death Valley

-

Las Vegas

195

2:40

 

     

645

8:20

Costs

USD

gab

kopā

 

viesnīca

11

4

44

 

Tower apskate

10

4

38

 

Torņa karuseļi

13

3

39

 

TOTAL

 

 

121

 

                 

Viesnīca - Stratosphere Tower Hotel, Las Vegas

http://www.i4vegas.com – ļoti laba LV viesnīcu rezervēšanas lapa

 

Death valley – tuksneša nac.parks. Neskatoties uz to, ka te itkā i’zāle neaug, tomēr ir virkne interesantu vietu, ko redzēt (tur ir traki karsti!!!)

- Mosaic Canyon

- Devil''''s Golf Course -  izžuvis sāls ezers

- Badwater – R puslodes zemākā vieta (tīrs sāls)

- Artist’s Drive – loka ceļš starp dažādu krāsu minerālu kalniem

- Zabriskie Point – smuki skati uz visām pusēm

Vakarā – Las Vegas. Par to arī daudz info, tādēļ sīkāk nerakstīšu. Mums bija pilnīgi pietiekoš ar 2 šeit pavadītajiem vakariem. Noteikti iesaku aiziet uz Bellagio un apskatīt strūklakas – tas, manuprāt, ir skaistākais šajā trakajā pilsētā. Ak, un te var pieēsties tā, ka acis sprāgst ārā – LV ir slavenie buffets – zviedru galda tipa (neeeeenormāli pārbagāta) varianti. Katrā viesnīcā r gan brokastu, gan lunch, gan dinner buffet (http://www.lasvegasadvisor.com/buffets.cfm?SortBy=Price) kur var izvēlēties sev pēc cenas un menu tīkamāko.

 

8.diena                 Hoover Dam - Grand Canyon

 

Ceļā:

     

km

time

 

Las Vegas

-

Hoover Dam

 

69

0:50

 

Hoover Dam

-

GK South Rim

 

380

3:50

 

 

-

   

449

4:40

Costs

USD

gab

Kopā

 

Viesnīca

25

4

100

 

TOTAL

 

 

100

 

                     

Viesnīca - Maswik Lodge, Grand Canion South Rim

 

Hoover Dam – milzu dambis, kas komentārus neprasa.

Ceļā uz kanjonu iesaku izmest loku pa veco pa 66.šoseju no Kingman līdz Seligman – te pilns ar auto relikvijām, kā arī ejošām un neejošām retro (un crazy) mašīnām.

Lielais kanjons ir ... reāli liels. Saulrieti (ja tos noķer) – iespaidīgi. Ir vairākas takas, kas tiek ieteiktas staigāšanai, mēs izvēlējāmies South Kaibab Trail, uz kuras sagaidījām nākamā rīta saullēktu. Līdz kanjona lejai un atpakaļ vienā dienā iet kategoriski neiesaka – n-tie esot miruši no pārpūles. Tādēļ iesakāmais ir 1-2 stundas uz leju un tas x2 atpakaļ.

Gar kanjona malu arī iet taka, pa kuru var soļot un soļot. Parkā ir bezmaksas shuttle bus.

 

9.diena                 Grand Canyon - Page

 

Ceļā:

       

km

time

 

GK South Rim

-

 

Navojo bridge

208

2:30

 

Navojo bridge

-

 

Page

 

64

0:45

 

         

272

3:15

Costs

USD

gab

Kopā

 

maksas ceļš Lees Ferry

5

1

5

 

viesnīca

16

4

64

 

TOTAL

 

 

69

 

                       

Bashful Bob''''s Motel, Page

 

Pēc kārtīgas izkāpelēšanās par takām, braucot ārā, vajadzētu apstāties pie Grandview Point, Desert View Wachtower

Page – pilsēta, kurai riņķī ir daudz dabas objektu. Ceļā uz Page var redzēt indiāņu teritorijas – nu bēdīgi un stipri cūcīgi tur izskatās, nopirkt viņu amatniecības lietiņas.

- Navajo Bridge – skaists tilts (veseli divi) pār Kolorādo upi. Un tur viņi lec ar gumijām... izskatās vājprātīgi

- Cathedral Wash canyon – slot canyon (tas nozimē, ka šis ir šaurs kanjons. Un tas nozīmē arī bīstamību lietus laikā. Noteikti jāpainteresējas par laika apstākļiem!!!!). Kanjons atrodas pāri Navajo Bridge labu gabalu pa labi. Interesanti tas, ka tas sākas kā samērā sekls, bet lēnām kļūst ļoooooti dziļs un noiet līdz Kolorado upes gultnei. Šeit fīča ir tā, ka pašiem jāmeklē ceļš, kā nu vietām tikt uz leju pa kanjona sānu sienām. Patika. Ap 2h

- Horseshoe Bend – upes pakavveida līkums, kas vērojams no stāva, augsta krasta.

 

10.diena              Page

 

Ceļā:

       

km

time

 

vienīca

-

Wahweap Marina

15

0:20

 

 

Wahweap Marina

-

Page, canyon meeting

15

0:20

 

 

Page

-

Coral Pink Sand Dunes

150

2:00

 

 

Coral Pink Sand Dunes

-

Panguitch

 

105

1:30

 

 

         

285

4:10

Costs

USD

gab

Kopā

 

kuģītis pieaug

66

3

198

 

kuģītis bērns

42

1

42

 

kanjons pieaug

32

3

96

 

kanjons bērns

20

1

20

 

maksas ceļs Wahweap

10

1

10

 

viesnīca

18

4

72

 

TOTAL

 

 

438

 

                           

Viesnīca - Canyon Lodge Motel in Panguitch

 

Page atrodas pie lielas Glena kanjonā uzpludinātas ūdenskrātuves (te arī liels dambis). Šajā milzu ezerā var noīrēt visa veida ūdenstransportu līdz pat suuuuuper krutām milzu motorlaivām. Var arī pabraukāt ar kuģīti. http://www.lakepowell.com/activities/tours-overview.cfm Mēs izvēlējāmies Navajo Tapestry Cruise (3h). Tomēr pati Page ievērojamākā vieta ir Antelope canyon, kas arī r slot canyon (sk.brīdinājumu iepriekš). Tā kā te ir bijuši reāli cilvēku upur lietus laikā, tad ieeja kanjonā ir tikai ar gidiem. Ir vairākas kompānijas, kas organizē apmeklējumus, bet cenas visām ir praktiski vienādas. Šis kanjons ir neaprakstāmi skaists (ieklikšķiniet Net-ā un apskatiet bildes) – tā r dabas fotogrāfu ja ne Meka, tad vismaz super iecienīta vieta. Un te katru dienu noteiktā stundā (atkarībā no saules stāvokļa) ir Photographer’s Tour. Īpaši Net-ā tiek slavēti šīs kompānijas gidi http://www.antelopeslotcanyon.com/tours/antelope.html

Pēc Page ceļā uz Bryce canyon ir pagrieziens uz Coral Pink Sand Dunes. Tā ir mežu vidū esoša liela rozīgu (jo sevišķi saulrietā) smilšu kāpa. Mums, no Baltijas jūras piekrastes – nekas īpašs (kaut gan var forši izlēkāties pa kāpām), bet ja vakarā iznāk lieka stunda, tad tur var iegriezt.

 

11. diena             Bryce, Zion – Las Vegas

 

Ceļā:

   

km

time

 

Panguitch

-

Bryce

40

0:42

 

Bryce

-

Zion

141

2:00

 

Zion

-

St.George

79

1:00

 

St.George

 

Las Vegas

194

2:00

 

     

454

5:42

Costs

USD

gab

kopā

 

Mūļi

50

4

200

 

Viesnīca

14

4

56

 

TOTAL

 

 

256

 

                   

Viesnīca - Fitzgeralds Hotel & Casino, Las Vegas

 

Bryce canyon ir ļoti atšķirīgs no iepriekšējiem (patiesībā neviens no iepriekš minētajiem nav līdzīgs otram). Te ir 15 skatu punkti visa kanjona garumā (godīgi sakot, visus neapskatījām – biskuc apnika). Un te (tāpat kā Grand canyon) var pajāt uz leju/augšu ar mūļiem (2h). Var arī staigāt pa takām, bet mums pietika ar mūļiem.

Pa lielam te var pavadīt veselu dienu, bet tā kā es biju ļoooti fascinēta ar Zion canyon atsevišķiem objektiem, tad šī nu bija diena, kad cēlāmies ļoooti agri, lai uzmestu aci arī Zion (ieteikums tātad – veltiet labāk katram vienu dienu).

Zyon canyon atkal izskatījās savādāk.Tajā sezonas laikā var iebraukt tikai ar shuttle. Mani tas interesēja ar šādiem objektiem:

- šaha dēļa kalns – balts kalns pirms kanjona ar zīmējumu, kas ļoti atgādina šaha dēlīša rūtis (gan bezkrāsainas...)

- Narrows - slot canyon, kur iet pa upes gultni, aprīkojumu (ja nepieciešams, bet nūjas itkā ļoti iesaka) var iznomātwww.zioncanyon.com Diemžēl šo pasākumu ietekmē straumes ātrums un pavasarī tas ir liels, tādēļ pa turieni iet neļauj. Straumes ātrumu var uzzināt arī iepriekš minētajā mājas lapā.

- Angels landing – tas ir viens traks kāpiens. Sākotnējā takas daļa ir serpantīna taka, kas nonāk pie ļoti šauras klints, pa kuru nu tad, turoties pie ķēdēm (ne visur tās ir) var doties tālāk un sasniegt virsotni – Angels landing. Neta bildēs tas izskatās šausminoši, bet realitātē nebija tik traki (kaut gan katru otro gadu kāds tur nokrīt). Bet mūsu 10-gadīgo puikam mēs tomēr neļāvām kāpt... Bet... highly reccomended. Iespaidi visam mūžam!

 

12. diena              Joshua Tree – Los Angeles

 

       

km

time

 

Las Vegas

-

Joshua tree

422

4:20

 

Joshua tree

-

Palm canyon

65

0:50

 

Palm canyon

-

Los Angeles viesn

166

1:50

 

       

653

7:00

Costs

USD

gab

kopā

 

Indian canyons

8

4

32

 

Viesnīca

27

4

108

 

TOTAL

 

 

140

 

                     

Viesnīca - HOWARD JOHNSON INN AND SUITES PICO RIVERA, Pico Rivera, CA

 

Te nu ir atpakaļceļš uz Los Angeles. Iespējams braukt „pa taisno”, kas būs kādas 5-6h, bet gribējās, lai nav tk garlaicīgi un tādēļ izmetām apli pa Palm Springs (LA ziemas kūrirtpilsēta), Palm canyon – smieklīgas palmas, pilns ar visdažādākā izmēra ķirzakām un esot arī ļoti daudz klaburčūsku (laimīgā kārtā nesatikām). Izbraucām arī caur Joshua Tree nac. Park. Godīgi sakot, tas nelikās tā vērts. Te, protams, ir daudz šo koku, bet viņu ir daudz arī ceļā uz Death Valley. Parkā gan ir arī pāris takas, kur pakāpelēt pa kalniem (kalni atkal stipri savādāki), bet pēc visa iepriekšējā tas likās tā pabāli...

 

13-15.diena                        Los Angeles, Holywood, Santa Monica

Pēdējās dienas pavadījām, apskatot LA (manuprāt, tam nevajag tērēt laika), atrakciju parkā (te ir 3 izvēles – Dysney, Universal Studio, kur visas atrakcijas ir saistībā ar kino un Knotts – amerikāņu kalniņi), bijām Holivudā un Beverlihilzā (jūs jau man neticēsiet, bet tur tiešām nav, ko īpaši redzēt), aizbraucām uz Santa Monica, kur izīrējām velosipēdus un pavizinājāmies līdz Venice un atpakaļ. Nu, protams, nebija jau tik bēdīgi kā izklausās, bet es labāk nogrieztu kādu dienu no pilsētas un pieliktu parkiem.

LA interesanta vieta ir Crystal Cathedral, 12141 Lewis St.,Garden Grove. Tā ir viena traka miljonāra uzbūvēta tīra stikla baznīca. To vajadzētu apskatīt.

Nu tas tad arī viss. Brauciet uz turieni obligāti!!!

 

Shura80
Lietotāja Shura80 attēls
Nav tiešsaistē
Kopš: 02/11/2009
Ziņas: 663
Manīts: pirms 1 ned

wow, super apraksts! noteikti noderēs, paldies!

cay
Nav tiešsaistē
Kopš: 02/08/2010
Ziņas: 4
Manīts: pirms 13 gadi

     Tieši tā-BRAUCIET UZ TURIENI OBLIGĀTI!

     Vispār-USA var labi atpūsties=dažādām interesēm.Braucot šo maršrutu-esot tuksnešos-vērts pameklēt vietējos, kas brauc speciāli,lai patrakotu ar savu specifisko tehniku-izvizinās+

vēl parādīs kādas vecas raktuves vai alas, vietas,kuras nesameklēt ceļvežos+vēl vietējie stāsti..../protams, ja patīk ASV kā tāda/

 Var būt interesanti : Raftings pa Green River-skaista daba + makšķerēšana,ne sport.variants.

                                 Flaming Gorge-indiāņu senās apmetnes klintīs/var iet ar virvēm/-tas arī Zion=var alās laisties ar virvēm ,peldēt,kad neredz gaismu,

                                 Slickrock(?) Bike Trail-Moab -vērts paskatīties,pat ja pats neriskē braukt=kā to dara vietējie,arī ar mocīšiem, AWD,utt. Starp citu,var atcerēties,ka Grand Canyon ir arī East + North Entrance...ne mazāk skatāmpunkti,gan mazāk apmeklēti,utt,utt

    Un vēl jau ir arī AĻASKA....arī skaitās USA...

cay