Lasu ka ieceļojot ar ESTA 3 mēnešu atļauju lidostā specdienests uzdod daudz jautājumus un liek uzradīt dažādas rezervācijas
Kāds kas ir braucis uz ilgāku laiku 2 - 3 mēnešiem var uzrakstīt ko prasa. Piemēram vajagot hoteļu reģistrācijas, uz cik ilgu laiku, nevaru garantēt ka man būs visam laikam ko atradīšos @ USA, ir doma braukt ar velo pa USA...
Vai ir vērts kaut kā īpaši gatavoties...
Runājās ar visiem kas ierodās USA vai izvēles kartībā ar retiem?
Vai ASV ir kāds, kas to varētu apliecināt (velotūres kompanjons utt)? Svarīgi lai sakrīt sniegtā informācija ar to, ko var pārbaudīt.
Nu, ASV imigrācijas ierēdņi mīl parunāt ar visiem, bet viesnīcu rezervācijas robežkontrole parasti nemaz neprasa uzrādīt. Es braucu uz 3 nedēļām, un man bija nelieli papildus sarežģījumi ar muitu, tāpēc šamējie izrakāja visas mantas, tai skaitā dokumentus, atrada viesnīcas rezervāciju pirmajai nedēļai, un prasīja, kur pārējās, es teicu, ka nav, rezervēšu vēlāk, pēc vajadzības, un nekādas problēmas no tā neradās. Manuprāt, ir muļķīgi prasīt visu viesnīcu rezervācijas 2-3 mēnešiem uz priekšu, bet nu vajadzētu pašam saprast aptuvenu maršruta plānu, lai uz jautājumiem var atbildēt bez īpašas stomīšanās. 99% ASV ierēdņu ir sakarīgi un loģiski domājoši, bet, nu kādreiz jau var sanākt uzrauties arī uz to 1%.
Robežkontrole parasti runā ar visiem.
Galvenais ir, lai viņiem nerastos aizdomas, ka Tu tur taisies palikt, pārējais viņiem ir pa lielam vienalga. Labākais, kas apliecina to, ka netaisies, - apliecinājumi saiknei ar citu vietu. Piederošs nekustamais īpašums citviet, ģimene citā valstī, labs darbs, utt. Protams, arī atpakaļbiļete ir mājiens (vājš) uz to, ka tomēr neesi imigrants. Ja aizies līdz nopietnākai sarunai, tad arī Tavam bagāžas saturam nevajadzētu būt pretrunā ar to, ko viņiem stāstīsi.
Pilnīgi piekrītu shustrik. Mani reiz LAX purināja vairāk kā pusotru stundu. Bet visas pārbaudes beidzās, kad pārbaudot manu bagāžu atrada manas mašīnas atslēgas ar pulti. Lai gan tās bija īstenībā sievas mašīnas atslēgas. (jo mums bija plāns kā lai es tieku no lidostas mājup.) Bet ASV robežsargiem tas likās gana spēcīgs arguments acīm redzot, lai es nepaliktu ASV. Toreiz gan ceļoju ar 9 gadus vecu vīzu vecajā pasē un man liekas tas bija galvenais iemesls lai mani tik rūpīgi pārbaudītu.
Tikko atgriezos no ceļojuma uz ASV. Konkrēti ielidoju San Francisko. Man ļoti paveicās. Biju sagatavojusies uz daudzajiem jautājumiem, bet vienīgais ko man pajautāja, kā jūtos un kurā datumā braukšu mājās. 5 minūtes un tiku cauri. Muitas veidlapā biju atzīmējusi, ka vedu pārtikas produktus, muitnieks pajautāja kādus - teicu, ka dažādus našķus, nosmējās un teica ej, apvilka veidlapā, ka viss kārtībā. Plus bagāžu nepārbaudīja (bija tikai viena liela un viena maza mugursoma). Tas laikam atkarīgs no konkrētā muitnieka, jo skatījos, ka citus gan pratināja vairāk.
Vai ir taisnība, ka, lai tiktu cauri ASV robežkontrolei un es netiktu aizsūtīts atpakaļ no kurienes nācu, man teorētiski pietiek tikai ar šādiem dokumentiem (3 nedēļu ceļojums, pirmā reize ASV):
1) Derīga LV pase
2) ESTA pieteikums (esmu viņu aizpildījis, apmaksājis un mājaslapā rāda pieteikuma statusu "Authorization Approved")
Saprotu ka robežkontrolei ir tiesības paprasīt atpakaļceļa biļeti un tamlīdzīgi, bet kas attiecas uz obligātajiem dokumentiem, tad šie divi ir vienīgie?
Derīga LV pase ar biometriskajiem datiem un ESTU labāk izdrukāt, ne ASV robežkontroles, bet aviosabiedrības dēļ.
Ja jautājums ir tieši par obligātiem dokumentiem, tad ir vajadzīga tikai pase. Esmu dzirdējis visādus briesmu stāstus par to, ka ESTA prasa aviokompānijas, bet izlidojot no Londonas 7 reizes, man tā nekad netika prasīta, tā kā to vairs nedrukāju. Varbūt ja lidotu caur citurieni, tad izdrukātu.
Derīga LV pase ar biometriskajiem datiem un ESTU labāk izdrukāt, ne ASV robežkontroles, bet aviosabiedrības dēļ.
Ja nebūs LV pase ar biometriskajiem datiem, tad ESTU automātiski NEiedos.
Ja nebūs LV pase ar biometriskajiem datiem, tad ESTU automātiski NEiedos.
Es par to tik pārliecināts nebūtu, diez vai sistēma ir tik advancēta, lai automātiski pēc pases numura un izdošanas datuma to noteiktu. Principā tas nebūtu pārāk grūti, ņemot vērā, ka Latvijā biometriskās pases sāka izdot kādā noteiktā datumā, bet ESTAs forma ir paredzēta vairāku desmitu valstu pilsoņiem, un ASV parasti neizceļas ar dziļu izpratni par atsevišķu valstu īpatnībām un atšķirībām. Tas, ka bez biometriskās pases nelaidīs valstī (un, ticamākais, arī lidmašīnā) gan ir fakts.
Es par to tik pārliecināts nebūtu...
Rakstīju vadoties no personīgās pieredzes - man ar vecās pases datiem ESTAS pieprasījumu noraidīja ar pamatojumu, ka pase ESTAS saņemšanai ir nederīga.
Septembrī lidoju uz ASV. ESTA prasīja Airbaltic pie Check in letes izdrukātā veidā (teicu, ka ir, bet prasīja uzrādīt), Amsterdamā prasīja pie iekāpšanas lidmašīnā KLM (nebiju izņēmis no mugursomas teicu ka somā ir - neprasīja uzrādīt), Čikāgā ESTA uz robežas neprasīja- tikai pasi. Jautājumi: Kāds mēŗkis, Cik ilgi uzturēšos, vai pirmā reize, vai ir kāds radinieks ASV utt. lai gan biju bijis ASV pirms 10 gadiem, draudzene nebija bijusi, bet tika cauri daudz ātrāk.
Paldies par komentāriem!
Oktobrī braucu caur Orlando uz 2 mēnešiem:
-) ESTA prasīja tikai Rīgā, jo bija savienotais reiss;
-) muitnieka jautājumi: kāds ir brauciena mērķis, kad lidosi atpakaļ;
-) naktsmītnes rezervācija TIKAI pirmajai nakšņošanai
Janvārī braucu caur Miami uz mēnesi:
-) ESTA prasīja pa vidu Stoholmā (nebija savienotais reiss no Rīgas);
-) muitnieka jautājumi: vai somā ir pārtika un / vai alkohols, kāds ir brauciena mērķis;
-) naktsmītnes rezervācija TIKAI pirmajai nakšņošanai
Cik esmu braucis, tad ne reizes neesmu sīki pratināts un uzdoti vairāk par 3 vienkāršiem jautājumiem, kā arī nav prasīta naktsmītnes rezervācija.
Sho otrdien atgriezos no New York! Uz turieni lidojot BT prasiija ESTA! CDG ESTA neprasiija! JFK kontroli izgaaju car rindu, kas domaata USA pilsoniem! Pieregistreejos terminaalii, kur tika noskaneeta Pase un pirkstu nospiedumi! Peec tam Muitnieks pajautaaja tik cik ilgi paliksi un noskanēja pirkst nospiedumus veelreiz un viss!
tik jocīgi, ka imigrācijas darbiniekus daži sauc par muitniekiem...
p.s. redz kur nupat deputātu ar visu izprintēto ESTA nometa no reisa
Viņš taču nav nekāds deputāts,tikai ļoti gribēja par tādu kļūt.
jā, pareizi...
tik jocīgi, ka imigrācijas darbiniekus daži sauc par muitniekiem...
ASV tas ir viens dienests - gan tas, kas pārbauda tev pasi, gan tas, kas pārbauda muitas formu un bagāžas saturu ir CBPO (Customs and Border Patrol Officer). Tā kā abi nosaukumi vienādi der (vai neder).
Hmm, reāls bēdu stāsts deputātam sanāca. Neapskaužami būtu atrasties viņa vietā, kad visa pasaules netaisnība un aviokompānijas terors jāpiedzīvo.
Interesanti tikai kāds varētu būt izskaidrojums Air France rīcībai. Gan jau ir kādas detaļas kuras palikušas ārpus šiem twītiem...
Mož deputāta kandidāts bujāņījis? Varbūt viņā iemiesojušies dēmoni? (Vanaga k-ga secinājums šodien.)
Piekritīšu bebra k-gam, ja mazie pirksteļi ir vēdeklī un te pēkšņi.....
Tak jau neiesi advokātos?
Nu, lidostas personāls+aviokompānijas jau arī reizēm mēdz par pašu pielaistām kļūdām vainot pasažierus. Es pilnīgi pieļauju, ka Pūce lidostā uzdūrās uz kādu īgnu raganu, kas nemaz necentās iedziļināties situācijā, tikai mala savu maļamo.
Un es īsti neesmu drošs, vai par šādām situācijām tā viennozīmīgi var vainot tieši aviokompāniju. arī paši AF twiterī saka, ka vēlas saprast, kas īsti notika. Jo tā pati lidostas īgnā ragana, kas šodien sēdēja aiz AF čekina galdiņa, rīt varbūt atradīsies pie LH galdiņa, bet vai tādēļ viņas cilvēciskās kvalitātes būs izmainījušās uz labo pusi, par to es stipri šaubos.
Vispār es tā saprotu, ka Eiropā par nepamatoti ''denied boarding'' aviokompānijām ir jāmaksā pasažieriem pamatīgas kompensācijas. Būtu loģiski, ka šādos gadījumos aviokompānijas veic iekšējo izmeklēšanu un noskaidro vainīgo. Un tad tai īgnajai raganai pēc pāris dienām vairs nevajadzētu strādāt tajā lidostā.
Mums arī ir bijusi aizķeršananās ar ESTA. Bija savienotais reiss, sākām no Arlandas, tad Hītrova. Visiem viss bija kārtībā, tikai manam vīram abās lidostās personāls paziņoja, ka sistēmā neredzot, ka viņam būtu derīga ESTA. Tad mēs rādījām ESTA izdruku, darbinieki atkal kaut ko paklikšķinājās un laida tālāk. Neko sīkāk lidostu personāls nevēlējās paskaidrot.
Savukārt ierodoties ASV, mēs nevienam imigrācijas ierēdnim neinteresējām.