Skotija. Highlands

13 atbildes [Pēdējā ziņa]
Dunduri
Nav tiešsaistē
Kopš: 26/05/2010
Ziņas: 798
Manīts: pirms 2 ned

Kad braukt? Mēs braucām augustā, taču ar Skotijas laika apstākļiem ir nedaudz savādāk nekā ierasts domāt Eiropas ietvaros. Jūlijs, augusts esot vissiltākie (max +18C), taču arī vieni no lietainākajiem mēnešiem. Mazāk lietus, stāsta, esot maijā, jūnijā (+12 – +15C). Arī septembis, oktobris (krāsas!!) esot ļoti labi ceļošanai. Temp. svārstības esot tiešām niecīgas, tādēļ tam pat varot nepievērst uzmanību. Lietus!!!! Rēķinieties ar to visu laiku. Ja jums nedēļā 3 dienas nelīs – varat sevi uzskatīt par laimes lutekļiem.

Galvenie interešu „objekti” – DABA (skati!!!) pāri visam, pilis, vēstures elpa dveš no katra stūra, angļu savrupmāju arhitektūra, viskija darītavas. Jā, protams, Edinburga. Kalnu pastaigu mīļotāji būs non-stop ekstāzē. Kad kādam zinātājam vaicāju, nu, kur tad vislabākais Hiking, kur tās takas, man atbildēja – nu tak ej, kur tik gribi! Un tā arī ir – var rāpties katrā paugurā/kalnā, kuru tik ieraugi. Sliktā ziņa – pilnīgi nav jebkādu taku norāžu, tādēļ to aprakstus iepriekš jāizdrukā no http://www.walkhighlands.co.uk. Staigāšana vairāk ir Skotijas Z daļā (Highlands), pilis – A un centrālajā daļā. Aitas ir visur, pinkainās skotu govis – Z.

Auto vai ekskursija? Tepat forumos ir ieteikumi izmantot ekskursiju piedāvājumus no Edinburgas, Glāzgovas. Pievienotā vērtība – gidu interesantais stāstījums, daudz vēstures info, nav jāpielāgojas kreisās puses kustībai. Mēs (4 cilv) nobalsojām par auto.Par kreisās puses braukšanu daudz jau apspriests. Principā nav traki, fiksi var pierast, bet blakussēdētājiem vēlams čekot šoferi un atgādināt joslu izvietojumu Smile

 

Mūsu maršruts (6 dienas): Edinburgh – Stirling – Ullapool – Isle of Skye – Fort William – Oban – Inveraray – Glasgow.

Tas fakts, ka aprakstā minēti tikai konkrēti „objekti”, nenozīmē, ka citur to nav. Piļu, dārzu, ezeru, muzeju, kalnu taku, viskija darītavu u.c. ir lērums arī citās vietās – jāčeko, kā ar apmeklējuma laikiem (piem. viskija darītavās vēlams iepriekš piezvanīt un pierakstīties uz ekskursiju), kā ar lietu (vai braucam garām takām vai nē) utt.

Par viesnīcu rezervēšanu. Mūsu prakse – rezervēt 1. un pēdējo nakti, pa ceļam praktiski nē (jo ar to lietus faktoru nevar saprast, cik tālu tiksim). Pie tā arī pieturējāmies. Izņēmums – Isle of Skye. Tā kā braucām atvaļinājumu mēnesī, un tā kā šī sala ir traki iecienīta, tad tur arī rezervējām (un tiešām ap 90-95% privātmājām bija izkārtne „Fully booked”). Vēl bija neliels iespringums atrast viesnīcu Oban tuvumā (bija 5-dienas vakars) – šī arī ir populāra vieta, jo te atiet prāmji uz dažādām salām. Visur citur viesnīcas atrast pa ceļam nebija problēma. Viesu mājas – ap 20-30GBP no cilvēka.

 

Edinburga – šī, manuprāt, ir viena no skaistākajām pilsētām, kuru esmu redzējusi. Augusts Edinburgā ir festivālu mēnesis. Augustā viesnīcas praktiski ir neiespējami norezervēt (iesaka to darīt pat gandrīz gadu iepriekš). Ja nekādi nevar atrast, tad variants esot nakšņot Glāzgovā un braukt uz Edinburgu ar vilcienu (ap 1h). Vēl jāzondē privāto apartamentu piedāvājumi (HomeAway.co.uk; airbnb.com, utt). Bez visa tā, ko atradīsiet Netā par pilsētas apskates vietām (jā, arī te ir bezmaksas muzeji), vēl gribētu pieminēt, ka interesantas ir ekskursijas pa Edinburgas pazemes „pilsētu” un Ghoust Tours. 1 diena Edinburgai ir reāli par maz.

Stirling – ja neiet Edinburgas pilī, to var darīt Stirlingā (lētāk, iespaidīgāk). Šai pilsētai un pilij ir milzīga nozīme Skotijas vēsturē. Te arī viņu gobelēnu aušanas centrs. 

Loch Ness (loch = ezers) – no Edinburgas braucot uz Z (Highlands virzienā), var braukt gar slaveno Lohnesa ezeru (mums neiznāca tam laika) – ezers + Nesijas skulptūra + ūdenskritumi, pils, takas utt. Pa ceļam vērts piestāt  Blair Castle – arī tad, ja pils jau slēgta, tās nn-tie tornīši izskatās satriecoši iespaidīgi. Te pastāvīgi dzīvo Atolas hercogs. Tur pat netālu ir Pass of Killiecrankie – paliela aiza. Te arī vieta, kur viens skotu kareivis, bēgot no angļiem, pārlecis no klints pār upi – izskatās neiespējams attālums lēcienam. 

Ullapool – bija aprakstīts kā gleznains miestiņš pie jūras (pa lielam tā arī ir), taču pēc tam ceļā redzējām ne mazāk foršu miestiņu (tādēļ teiktu, ka nav vērts to apli mest). Bet no šejienes var doties arī vairāk uz Z uz dienas kalnu staigāšanas takām – šādiem mērķiem miestiņš ideāls, arī prāmis uz Western isles no šejienes atiet. Tālāk (tobiš, atpakaļ) vajadzētu tā kā virzīties Isle of Skye virzienā. Pa ceļam, kur A832 nogriežas no A835, ir taka uz Falls of Measach un Corrieshalloch Gorge – šito vajadzētu apskatīt.  Tālāk pa ceļam mums patika taka (patiesībā n-tās nopēdotās taciņas pa puskalnu) uz/gar/ap Ardessie Falls http://www.walkhighlands.co.uk/ullapool/ardessie.shtml (protams, nekādu norāžu). Tālāk ceļš ved pa Glen Torridon (glen = ieleja), kas esot viena no skaistākajām Skotijā. Tālāk (ja ir laiks) ir vērts nebraukt pa taisnāko ceļu uz Skye, bet apmest lielu apli pa piekrastes ceļu no Shieldaig caur Applecross (LP šo apli apraksta kā „pure magic”). Pie miestiņa Attadale ir Attadale Gardens – ļoti skaists parks ar muižiņu un dārziem (pēc 18.00 biļetes neviens netirgo un arī neprasa J Nu, un pavisam tuvu salas tiltam ir viena no Skotijas visfotogēniskākajām pilīm – Eilean Donan Castle

Isle of Skye – es pat nespēju atrast aprakstošo īpašības vārdu, kurš būtu tāds mazāk jūsmīgs un piemērotāks šeit valdošajam uzstādījumam „lietišķais info”. Tiešām izcili skaista vieta. Te var stabili dienas 2-5 pavadīt, jo salas visos virzienos ir kādi „objekti”, kādas takas, kur doties. Par Skye netā ir ļoti daudz info – te katram jāpaskatās, kas sirdij tuvāks. Mums, „dabiniekiem”, visiespaidīgākā likās staigāšana pa Quiraing kalnu masīvu (tāda nekuriene!!! Te esot vairākas filmas uzņemtas, iesk. Stardust un hobita sāgu). Elgo salas R daļā (klinšaina piekraste, pa ceļam jokains sūnu-purv-saliņ-veidīgs ezera gals, pa kuru lēkšo simtiem aitu), Waterstein klintsrags un Neist Point bāka (skats ir iespaidīgs, arī klintsgalos var uzrāpties), Fairy Glen pirms Uig (braucot no D, pirms Uig jāiegiegriežas ceļā uz Balnaknock/Sheader. Mazā ieleja pēc pāris km ir vienkārši pasakaina). Vēl arī Kilt Rock un kāpiens uz Old Man of Storr (laikam vienīgā vieta, kur bija norāde uz taku). Mēs vienu nakti apmetāmies LP ieteiktajā Dun Flodigarry hostel – priekš hosteļa samērā augsti standarti. Te vakarā (kad viss bija slēgts) varēja nopirkt pienu/olas/makaronus utt. 

Fort Williams – vislabāk uz šejieni no Skye doties ar prāmi – gan skata dēļ, gan arī gleznainā ceļa no Mallaig dēļ. No ostiņas tālāk var braukt arī ar satriecošu vilcienu – te jāatceras aina no Harija Potera, kur puiši ar savu auto lido pakaļ vilcienam, kurš brauc pa augstu, garu viaduktu. Nu re, tad šis viuadukts, izrādās, nav datorgrafika, bet gan reāls Glenfinnan Viaduct, kuru attiecīgajā ciematā var pa gabalu (un arī tuvumā) apskatīt. Te arī daudz taku, netālu Ben Nevis – augstākais kalns un Glencoe – ieleja ar kalnu takām, BET!!!! Te nu noteikti jābūt Plānam B, jo Fort Williams statistiski ir vis-vis-vislietainākā vieta visās Britu salās. Neticami, bet fakts – tur mūžīgi līst. Lietū toties var apmeklēt muzeju Treasures of the Earth, kas ir lieliska (ticiet man!) minerālu un dažādu izrakteņu kolekcija (paraugu izmēri un to dažādība ir iespaidīga). Te ir arī Neptune’s Staircase – kāpņveidīgs kanāls kuģīšu pārvietošanai. 

Oban – smuka pilsētiņa, kas ir starta vieta uz tuvākajām salām. Jo īpaši jāizceļ Isle of Mull, kur esot „daba, daba, daba un putnu kolonijas”. Pilsētā apmeklējām Oban destillery (padārgi, bet vienreiz šito vajadzētu apskatīt). Pilsētas kalnā ir skatu tornis, pavisam blakus pilsētai – Dunstaffnage castle – robusti pils mūri, kam var uzmest aci, ja jāgaida uz destillary tour. 

Inveraray – vienotā arhitektoniskā stilā celta pilsētiņa, kur Inveraray Castle  dzīvo kurš-tur Argilas hercogs. Pils, protams, skaista. Skatoties hercoga ciltskoku, nevar saprast, kā viņš mācās vārdus visām savām māsīcām, brālēniem, tantēm utt. Ievērības cienīgs ir arī Inveraray Jail, kurš atzīts par vienu no interaktīvākajiem ekspozīcijas ziņā. Te bērniem būs sevišķi interesanti, jo viss iekš/par/ap cietumu ir pasniegts reāli taustāmā veidā. Cietuma biļete dod diskontu pilī. 

Uz Glasgow/Prestwick lidostu- ceļā var piestāt pie Loch Lomond, kur atkal ir n-tās takas. Ja takas apnikuša, var līdz ezeram aiziet pie Luss ciematiņa, kurš ir smuki uzpucēts. Nu un tad var iemest aci industriālajā Glāzgovā, ja ir tāda vēlēšanās un tālāk uz lidostu. 

Rezume – noteikti brauksim vēl.

Umka
Nav tiešsaistē
Kopš: 24/03/2011
Ziņas: 39
Manīts: pirms 1 ned

Paldies par aprakstu! Patiesi iekārdināji, sen jau to pusi gribās apskatīt!!!

daysleeper
Lietotāja daysleeper attēls
Nav tiešsaistē
Kopš: 14/07/2009
Ziņas: 195
Manīts: pirms 1 gads
Kur: Salaspils, Rīga

mēs ar sievu izbraukājām Skotiju ar šo ekskursiju aģentūru http://www.highlandexperience.com/ - mums bija vnk fantastisks vadītājs Angus, kurš 3 dienu laikā izstāstīja baigi daudz interesantu lietu, neviens ceļvedis to nespētu.

Bloga raksti par ceļošanu, lētajām aviobiļetēm, viesnīcām un ceļojumu apraksti http://salidziniviesnicas.lv/blog/lv Praktiski padomi par ceļošanu: https://travelplan.lv Ceļojuma plānošanai uz Tenerifi: https://tenerife.lv

cucuri
Lietotāja cucuri attēls
Nav tiešsaistē
Kopš: 28/06/2010
Ziņas: 57
Manīts: pirms 7 ned

Ļoti jauki, pilnīgi prasījās redzēt arī bildes pie apraksta Smile

Skudrina
Nav tiešsaistē
Kopš: 01/04/2009
Ziņas: 237
Manīts: pirms 2 d

Šobrīd plānoju bruakt uz Skotiju jūnija vidū. Varbūt vari padalīties ar loģistiku no Rīgas? Rainis rix-glāsgova rāda 106lvl vienam. Kauņa-edinburga ap to pašu grozās. Lufthansa laikam ap 170. Godīgi sakot, nav nojausmas, vai priekš raiņa šitā cena ir ok. Varbūt ir vēl kādi labi varianti, kā no Rīgas nokļūt uz Skotiju?

artursp
Nav tiešsaistē
Kopš: 09/11/2012
Ziņas: 436
Manīts: pirms 11 st

Vienā virzienā Ls 106? Es teiktu, ka padārgi, jo, piemēram, maijā skyscanner mierīgi var return zem Ls 50 atrast; maijs-turp-jūnijs-atpakaļ nedaudz virs Ls 60.

Skudrina
Nav tiešsaistē
Kopš: 01/04/2009
Ziņas: 237
Manīts: pirms 2 d

106 lvl abos virzienos vienam cilvēkam. Man gan diezgan kritiski ir, ka izlidoju jūnija vidū (+/-). Maija beigas nekādi nevarēšu iespiest savā grafikā..

artursp
Nav tiešsaistē
Kopš: 09/11/2012
Ziņas: 436
Manīts: pirms 11 st

Njā, tad atliek vai nu pirkt tagad pa dārgo, vai laimes spēle - cerēt, ka paliks lētāk (Ryanair tā diezgan bieži gadās) Smile Piemēram, tagad arī tuvie datumi (29.04.-10.05.) maksā tikai Ls 68.

Maksāt par LH lielu jēgu neredzu. Savienotais reiss - visādas problēmas tik var gadīties (streiki, kavēšanās, bagāžas zaudēšana utt.) Smile

Zum
Nav tiešsaistē
Kopš: 03/02/2010
Ziņas: 42
Manīts: pirms 1 ned

Dunduri, lūdzu padomu, kur noīrējāt auto? Izskatās, ka ir auto īres cenas ievērojami lielākas, ja mašīnu paņem Edinburgā, bet nodod Glāsgovā.

sunfuns
Nav tiešsaistē
Kopš: 13/06/2011
Ziņas: 1209
Manīts: pirms 32 ned

Kādēļ to darīt? Tas taču ir tikai stundas brauciens. 

2018: RIX, FRA, ZRH, BSL, VIE, MUC, SJJ, BKK, REP, PNH, BOM, CCU, DXB, IXB, HYD, VTZ
https://traveltip.org/visited.php?sunfuns

Dunduri
Nav tiešsaistē
Kopš: 26/05/2010
Ziņas: 798
Manīts: pirms 2 ned

Galīgi neatceros, kur īrēju, bet vajag paskatīties gan caur Ryanair Herz piedāvājumus, gan Expedia, Orbitz, gan visus linkus, kas minēti Galvenajā forumā zem "Noderīgas saites ceļotājiem". Var paņemt bez apdrošināšanas un papildus apdrošināšanu nopirkt te: http://www.insurance4carhire.com/

Skudrina
Nav tiešsaistē
Kopš: 01/04/2009
Ziņas: 237
Manīts: pirms 2 d

Man jūlijā Skotijā (Prestwick lidostā) vislētāk nez kāpēc sanāca ņemt no autoeurope.ie. Tā kā raustījos braukt pa otru ceļa pusi, nolēmu ņemt automātu (tie nāk sākot ar vidējo klasi). Un .ie mājas lapā cena bija krietni zemāka kā co.uk vai com. Rezultātā dabūju mašīnu no hertz - pilnīgi jaunu 5. bmw pa 311eur uz 10 dienām (salīdzinājumam co.uk mārciņās bija ap 450-500 un vairāk) - abas cenas ar pašrisku. Ņēmu un nodevu tai pašā vietā. Ņemot vērā mašīnu man pašai liekas ļoti labs dīls.

Zum
Nav tiešsaistē
Kopš: 03/02/2010
Ziņas: 42
Manīts: pirms 1 ned

Liels paldies par padomiem, bet tomēr izmantoju citu firmu - www.arnoldclarkrental.com, un rezervējot ar www.celticlegend.co.uk/car/cars.htm  starpniecību iznāca mazliet lētāk nekā pa tiešo no paša Arnold Clark.

 

Zum
Nav tiešsaistē
Kopš: 03/02/2010
Ziņas: 42
Manīts: pirms 1 ned

Dunduri ir uzrakstījusi lielisku aprakstu, un Skotija patiešām ir pasakaini skaista. Nebija problēmu atrast nakstmājas bez rezervācijas - B&B ir ļoti daudz, t.sk. arī Isle of Skye (vismaz darbdienās). Turklāt Isle of Skye pavisam nejauši nakšņojām lieliskā vietā - Beinn Edra house (http://www.valtosskye.co.uk/) - jaunas, plašas telpas un skats uz aitām un jūru tieši no guļamistabas loga.

Kā ļoti īpašu nakšņošanas pieredzi nevaru nepieminēt arī Fort Willam: viens nepareizs pagrieziens - un nejauši nonācām pie "Rosedene Cottage" ar B&B zīmi, kur burvīga inteliģenta skotu lēdija tikai par 55 mārciņām mums izīrēja jauku 2-vietīgu istabu (puķaini izšuvumi, liels skapis, porcelāna figūriņas, īsta porcelāna tējas tases...) un no rīta svinīgi servēja brokastis uz pulēta koka galda no īstas Vedžvudas porcelāna servīzes (!) ar mirdzošiem sudraba svečturiem un kristāla karafēm uz blakus skapīšiem.