(Iznesu šo diskusiju ārā no valūtas maiņas tēmas — Juris)
Ta nu gan rādītājs Tavex "vidējais"! Kāds ir no tirgus?
Bet nu vēlēties var daudz ko. ZS nāk, ja nu piepildās.
Tavex vidējam kursam nav ne vainas, tikai dolāri ar to jādala, nevis jāreizina.
Man liekas loģiskāk un citiem iesaku vadīties pēc starptautiskiem valūtu kursiem, piemēram oanda.com vai xe.com, kas arī viegli pieejami katra paša iemīļotajos interneta meklētājos, ierakstot meklēšanas laukā piemēram 1000 USD in EUR vai 1000 USD to EUR. Tā var izvairīties no niecīgu uzņēmumu (kā Tavex) lokālajām svārstībām viņu individuālo apstākļu vai kaprīžu dēļ.
Jā, bet reālajā dzīvē, ja neatradīs darījumu šeit, cilvēks pirks / pārdos skaidruci Tavex vai citā "niecīgā uzņēmumā". Tāpēc vidējais ir pats taisnīgākais kurss, lai abas iesaistītās puses ietaupītu vienādi.
Tevis minētie avoti dod teorētiski optimālo kursu, vietējais kantoris - praktiski optimālo, atrodoties Latvijā. Protams, var pameklēt citu kantori vai savilkt vidējo no vairākiem, bet ne pārāk lielu summu gadījumā tas jau būtu pārlieks čakars.
Orson, orson… Pircējs jautās — kādēļ tiešī Tavex vidējo? Varbūt tajā dienā Tavex ir liels dolāru pārpalikums, vai tieši otrādi, trūkums, un viņi pabīda kursu, lai veicinātu dolāru pieplūdumu/aizplūdumu. Kāpēc neņemt kādu citu maiņas kantori, kur vidējais ir izdevīgāks man? Pārdevējs saka — labi, ņemam vidējo no šiem diviem kantoriem. Vai vēl labāk, rēķinam vidējo no visiem kantoriem Latvijā. Vēl labāk — pasaulē. Un tad var apjēgt, ka pēc šādiem sarežģītiem aprēķiniem rezultāts sakritīs ar oanda vai xe rādīto kursu…
Bet loģiski taču būtu skatīties pēc tā kantora / kantoriem, uz kuriem pārdevējs un pircējs reāli būtu gatavi iet. Ja pārdevējs saka, ņemam Tavex vidējo, bet pircējs iebilst, ka Monex būtu viņam šodien būtu labāks, ņemam to, pircējs atkal, nē, man Tavex sanāk labāks, tad ņemam vidējo starp abiem diviem. Un tā tālāk. Kāda mums Latvijā dzīvojot un ar skaidru naudu uz rokas vispār daļa gar vidējo pasaules kursu? Savā būtībā tā ir tikpat teorētiska vienība (vismaz attiecībā uz skaidro naudu) kā pārtikas cenas Walmartā, ja mēs atrodamies Maximā.
Man kā potenciālam pircējam liekas ok lietot Tavex. Izrēķināju, ka pērkot 1000 USD starpība pret Tavex ir 10 eur. Pagaidīšu vēl lai dolārs krīt
Bet loģiski taču būtu skatīties pēc tā kantora / kantoriem, uz kuriem pārdevējs un pircējs reāli būtu gatavi iet. Ja pārdevējs saka, ņemam Tavex vidējo, bet pircējs iebilst, ka Monex būtu viņam šodien būtu labāks, ņemam to, pircējs atkal, nē, man Tavex sanāk labāks, tad ņemam vidējo starp abiem diviem. Un tā tālāk.
Mana doma (hipotēze), ko cenšos Tev nodot, ir, ka pēc "un tā tālāk" un stundām rūpīgas rēķināšas dažādu kantoru lokālās novirzes viena otru izlīdzinās, un lielie precīznieki vaiga sviedros nonāks līdz kursam, kas maksimums par procenta simtdaļām atšķirsies no Latvijas Bankas, xe.com vai oanda.com kursa. Tāpēc es dodu priekšroku uzreiz skatīties šādu kursu. Ja kādu apmierina vadīties pēc Tavex vai piemājas kioska ar roku uzšņāpta kursa, tas ir pilnīgi viņa ziņā.
Es ļoti maz orientējos ekonomikā un finansēs, bet pat manam prātam ir sāpīgi lasīt šādu salīdzinājumu. Valūtas maiņas tirgus ir vislikvidākais pasaulē. Visa pasaule ir viens liels savienotais trauks (izņemot tās nedaudzās daļas, kur piegrieztas skrūves, bet pat tur tirgus atrod veidus, kā izspraukties pa šuvēm izdevīgajā virzienā). Ja Latvijā un ASV rastos tāda starpība valūtu kursos kā pārtikas cenās, iedomājies ar kādu ātrumu finanšu straume dotos pareizajā virzienā, lai to momentā izmantotu un tā izlīdzinātu līmeņu starpību…
Bet, Juri, nu cik var! Par laimi, atšķirības starp Tavex vidējo un pasaules vidējo kursu nekad nav tik lielas, lai tā dēļ būtu vērts skaldīt matus (tas dēļ Tava ''savienoto trauku'' principa), bet, ja kaut kādu iemeslu dēļ tieši Latvijā būtu radies dolāru iztrūkums vai pārpalikums, un šī iemesla dēļ kursa atšķirības būtu būtiskas, tad abām iesaistītajām pusēm būtu izdevīgi izmantot ''Latvijas vidējo'', nevis ''pasaules vidējo'' kursu viena vienkārša iemesla dēļ - abi divi grib veikt darījumu tieši šeit un tagad! Skaidra nauda nav mirklī transformējama pāri robežām, līdz ar to pasaules kursam nav nekādas jēgas faktiskā darījuma brīdī.
Kad pirms daudziem gadiem biju Kolumbijā, man sanāca tā: par dolāriem nopērkot vietējo valūtu, un tūlīt pēc tam samainot to uz eiro, pat neraugoties uz spredu, es būtu palicis plusos, rēķinot pēc tā brīža Latvijas USD/EUR kursa. Respektīvi, USD vērtība Kolumbijā bija nedaudz paaugstināta, salīdzinot ar ''pasaules vidējo'', bet eiro vērtība - pazemināta. Tātad, pēc Tavām domām sanāk, ja man maiņas punktā grib dot vairāk vietējās valūtas, nekā sanāk pēc vidējā pasaules kursa, man jāstrīdas pretī un jāsaka, ka tas nav pareizi un gribu saņemt mazāk?
Nē orson, kursa lokālas fluktuācijas par procenta desmit un simtdaļām nenozīmē, ka tas nav nekādi saistīts ar pasaules vidējo kursu.
Izteikšos vēlreiz — tā vietā, lai tērētu laiku vidējā kursa rēķināšanai no dažādu kantoru publicētajiem, daudz praktiskāk, loģiskāk un taisnīgāk ir ņemt piemēram LB publicēto kursu, kas faktiski sakritīs ar laikietilpīgo aprēķinu rezultātu. Kas savukārt par ε atšķirsies no starptautisku kantoru publicētajiem kursiem…
Nē orson, kursa lokālas fluktuācijas par procenta desmit un simtdaļām nenozīmē, ka tas nav nekādi saistīts ar pasaules vidējo kursu.
Izteikšos vēlreiz — tā vietā, lai tērētu laiku vidējā kursa rēķināšanai no dažādu kantoru publicētajiem, daudz praktiskāk, loģiskāk un taisnīgāk ir ņemt piemēram LB publicēto kursu, kas faktiski sakritīs ar laikietilpīgo aprēķinu rezultātu. Kas savukārt par ε atšķirsies no starptautisku kantoru publicētajiem kursiem…
Nē Juri.
Tāpēc vidējais kurss dod laimes sajūtu abiem, gan pircējam, gan pārdevējam. Jo abi skaita cik ir ietaupījuši. Pēc LB kursa, nekādas baudas.
Kāda starpība kāds kurss? Tak var kaut kaķim pajautāt kādu kursu izmantot, ja abiem tas pa prātam un var nonākt pie darījuma...
Kungi! Šāda rakstura pārrunas vislabāk risināt Badrutts Palace Hotel Sanktmoricā. Davosu neizvēlējos, lai nav tā kā visi rīkojas.
Jura un Orsona diskusija ir tā retā reize, kad Jurim nepiekrītu, sorry.
Ja man šodien/rīt/parīt vajag samainīt naudu, tad līdz parādījās šis topiks, man bija tikai viena iespēja - doties uz Tavex vai Jura pieminēto Šmavex. Tagad man ir iespēja ietaupīt, kā te minēja, ap 1% naudiņas, ja mainītu Tavex'ā, varbūt 2 un vairāk, ja mainītu Šmavex'ā...
Jā, un saimnieks vienmēr par vārdu latviskošanu - fluktuācija=svārstības, sorry
Izmantosim Tavex kursu, bet lai stimulētu tirdzniecību pieliksim klāt 2EUR komisiju par katru maiņas darījumu
Juri, Tavs stūrgalvīgums ir apbrīnojams un kardināli bezjēdzīgs. Turklāt šajā diskusijā Tu ne tikai pagriez otrādi manus vārdus, un piedēvē to, ko neesmu sacījis, bet arī veikli atkāpies pats no sevis teiktā, it kā tā arī būtu domājis no paša sākuma.
Pirmkārt, es nevienu brīdi neesmu teicis, ka būtu jāveic kādi sarežģīti aprēķini starp daudziem vietējiem kantoriem. Normāli būtu izvēlēties vienu tirgus līderi, par kādu Latvijā varētu tikt uzskatīts Tavex. Ja nu tomēr abas puses nenonāk pie kopsaucēja, var paņemt vidējo starp diviem kantoriem, vienu, kas labāks pārdevējam, un otru, kas pircējam. Nekādas pārdabīgas matemātiskās spējas tas neprasa.
Otrkārt, Tu pats nupat pārmeties no ''pasaules vidējā'' (minot konkrētas vietnes, kur to atrast) uz LB publicēto (kas atkal var nedaudz atšķirties no xe.com un tamlīdzīgām vietnēm). Tad kurš tad īsti būtu tas labais, un kāpēc? Ne Latvijas Banka, ne xe.com nepērk un nepārdod valūtu skaidrā naudā, līdz ar to viņu kursiem nav nekāda sakara ar mūsu mainītāju interesēm.
Privātā apmaiņā taisnīgs ir tas kurss, kur abas puses saprot, ka ir ietaupījušas vienādi, un tas nevar būt neviens cits, kā vidējais kurs maiņas iestādē, kuru abi divi citkārt būtu izmantojuši.
Ja Pēteris Liepājas pusē audzē kartupeļus, un grib tos pārdod Jurim, viņš varbūt pa draugam arī iedos atlaidi, tomēr cenas noteikšanā vadīsies pēc tā, cik kartupeļi maksā Liepājas tirgū, piemēram. Un abus divu galīgi neinteresē, cik tie maksā Daugavpils tirgū, vidēji visos Latvijas tirgos, vai vidēji visos pasaules tirgos.
Ja mēs ar Tevi nejauši saskrienamies Spicē, un gribam veikt valūtas maiņu, lieki nepiepūloties, tad priekš mums taisnīgs būs vidējais kurss Spices Monex. Jo Tavex atrodas Spice Home, laukā līst lietus, un neviens no mums tāpat nevilktos to gabalu pāri autostāvvietai. Bet, ja mēs satiktos Spice Home, tad Tavex kurss būtu taisnīgākais. Protams, šis apgalvojums ir spēkā tik ilgi, kamēr vien atšķirības starp abiem ir pārāk niecīgas, lai to dēļ mērotu ceļu uz pretējo iestādījumu. Ja atšķirības būtu lielas, tad viens no mums piedāvātu vidējo starp abiem, un tas būtu godīgākais kurss. Bet nevienā gadījumā neviens no mums nemērotu ceļu uz Latvijas Banku vai xe.com, kuri turklāt fiziski naudu nemaz nemaina, līdz ar to nav ņemami vērā aprēķinos.
Orsons21, johaidī, Tev nemaz nav jāstrādā??? ))
Darbs naktīs ... Bet Juris mani iedzina azartā. Es viņu, protams, ļoti cienu, bet šī ir tā reize, kad cilvēks stūrgalvīgi apgalvo, ka balts ir melns un melns ir balts.
Starp citu, salīdzinot monextg.lv un tavex.lv, izrādās, ka pirmajiem ir gan mazāks spreds, turklāt labāki ir gan pirkšanas, gan pārdošanas kursi. Pie tam Monex nav komisijas.
Tavex gan ir atlaides ar klienta karti, bet, nelielām summām nozīmi sāk spēlēt tas 1€, savukārt lielām summām abiem diviem var sarunāt labāku kursu. Tā kā nevar nemaz zināt, kurš labāks un kurš būtu uzskatāms par tirgus līderi. Kopš Tavex ieviesa komisijas maksu un idiotiskās klientu kartes, viņi manās acīs lielu daļu cieņas ir zaudējuši. Turklāt jaunajā mājas lapā, lai atrastu kursus, ir jāizvēlas filiāle, pagaidām gan kursi neatšķiras, vismaz pamata valūtām, bet vienalga man tas liekas mazliet dīvaini.
.. Ja atšķirības būtu lielas ..
Bet atšķirības nevar būt lielas, jo, kā jau Juris pierādīja, valūta ir vislikvīdākā prece, un jebkuras nozīmīgas atšķirības starp Spices un Spice Home valūtas maiņām izlīdzinātos vienas pastaigas ātrumā.
Un jā, arī man patīk matu skaldīšana.
Bet mēs taču analizējam teorētisku situāciju, kad atšķirības tādu vai citādu iemeslu dēl tomēr ir. Citādi jau diskusijai vispār nav jēgas.
Vislikvīdākā prece ir bezskaidra nauda, un arī tad, ja tā ir kādā no lielajām valūtām. Vairumam finanšu iestāžu skaidras un bezskaidras naudas maiņa kursi atšķiras, jo skaidrai naudai nepiemīt neierobežota likviditāte. Tā atrodas tur, kur tā tobrīd reāli atrodas, un to var samainīt tikai tur, vai arī jārēķinās ar papildu izdevumiem transportēšanai. Tāpēc arī ir šīs atšķirības, un tāpēc arī nevajadzētu skaidras naudas maiņai izmantot teorētiski optimālo kursu bezskaidrai naudai.
Vīri sacepās!
Būtībā cepiens par neko. Tēmas ideja ir ļaut biediem savā starpā mīties ar naudu nelielos apmēros, nemaksājot komisiju maiņas kantoriem. Šī strīda sausais atlikums naudas izteiksmē tik niecīgs, ka uzvarētājam neļauj iegādāties pat tasi kafijas lidostas bufetē.
Principiāla matu skaldīšana. Man patīk!
Vislikvīdākā prece ir bezskaidra nauda,
Jā, jā, tas točna, īpaši, ja tev tā nauda Bankā Baltija, kurā tur gadā bija nolikta )
Raimis arī, diez vai tā domā par to likviditāti...kas zin, moška arī iesaistās diskusijā
Jā, nu tas likvīdums arī ir tāds teorētisks. Nemaz nerunājot par bankrotiem, cilvēki, kam lielas summas ir ikdiena, zin, ka transakcijām ir griesti, ka lieli darījumi tiek manuāli apstrādi, un tas aizņem laiku (bet kurss mainās) u.t.t. Turklāt mūsdienu stučīšanas politikas dēļ bankas nereti pret VIP klientiem attiecas kā pret zobu sāpēm, ka tik neaizmirst kaut kur noziņot par to visu!
Starp citu, valūtas maiņas punktiem stučīšanas robeža nesen samazināta no 8000 EUR uz 1500 EUR (info no Tavex mājaslapas). Tā kā bez pases tikai pēc limonādes!
valūtas maiņas punktiem stučīšanas robeža nesen samazināta no 8000 EUR uz 1500 EUR
Tad jau vēl viens iemesls izmantot šo vietni
Juris, ka parasti grib paturēt pēdējo vārdu, turklāt ar administratora tiesībām iznesot to tēmas augšgalā .
Sit mani kaut vai nost, es vienalga nesaprotu, kāpēc tik praktiskai lietai, kā skaidras nauda apmaiņa, būtu izmantojams abstrakti teorētiskais ''pasaules kurss'', nevis reāli pieejamais apmaiņas kurss valstī / pilsētā, kurā abas iesaistītās puses fiziski atrodas.
Es iznesu to, no kā manuprāt sākās mūsu diskusija. Nē, pēdējo vārdu man nav vēlmes uzspiest.
(Kaut gan taisnība, varēju sākt no trakuļa komentāra, tas būtu loģiskāk.)
(Darīts, samainīju komentārus secībā.)
Sit mani kaut vai nost, es vienalga nesaprotu, kāpēc tik praktiskai lietai, kā skaidras nauda apmaiņa, būtu izmantojams abstrakti teorētiskais ''pasaules kurss''
Tāda paša iemesla dēļ kāpēc tik praktiskai lietai kā šovakar aizbraukšana no Rīgas uz Liepāju varam izmantot abstrakti teorētisko formulu t = s / v.
Un? Kāda jēga no šīs abstraktās formulas, kas derīga tikai 8. klases fizikas mācību grāmatai, bet reālajā pasaulē izskatās pavisam citādi?
Daudz prātīgāk ir paskatīties, cikos parasti BT19 nolaižas LPX un ar to tad arī rēķināties.
Ja Tu regulāri pārvietojies ar ātrumiem, kas tuvu c, tad jā, reālā pasaule Tev izskatās pavisam citādi.
Mums, parastajiem mirstīgajiem, Ņūtona mehānika strādā ar apbrīnojamu precizitāti. Izdalot ceļu līdz Liepājai ar vidējo ātrumu, iegūsi patērēto laiku ar precizitāti līdz daudzdaudziem cipariem aiz komata.
Ja Tu regulāri pārvietojies ar ātrumiem, kas tuvu c, tad jā, reālā pasaule Tev izskatās pavisam citādi.
Mums, parastajiem mirstīgajiem, Ņūtona mehānika strādā ar apbrīnojamu precizitāti. Izdalot ceļu līdz Liepājai ar vidējo ātrumu, iegūsi patērēto laiku ar precizitāti līdz daudzdaudziem cipariem aiz komata.
Juri, vai Tev neliekas, ka Tu aizstāvi savu viedokli tikai principa pēc, un ar pilnīgi nesaistītām analoģijām?
Tā var izvairīties no niecīgu uzņēmumu (kā Tavex) lokālajām svārstībām viņu individuālo apstākļu vai kaprīžu dēļ.
Man nav saprotams galvenais, kāpēc no šīm niecīgu uzņēmumu lokālajām svārstībām būtu jāizvairās? Jo tieši tās nosaka reālo kursu Latvijā, pieņemot, ka tas tomēr kaut kādā mērā atšķiras no pasaules kursa.
Un jā, ja vien Tavex tirgus daļa ir pietiekami liela, viņi spēj panākt, ka Latvijā kurss atšķirsies no pasaules kursa, ja viņiem vien zināmu iemeslu dēļ tas būs nepieciešams. Tad kāpēc man būtu jāpārdod USD pēc pasaules kursa, ja Tavex tajā brīdī dod vairāk?