IHG izmaiņas (no 2017.g.1.janvāra) - nav skaidrs kādas

3 atbildes [Pēdējā ziņa]
infests
Nav tiešsaistē
Kopš: 24/05/2011
Ziņas: 3570
Manīts: pirms 1 d
Kur: Stokholma

Saņēmu šādu e-pastu:

Citāts:

We’ve made a change. Effective from 1st January 2017, members must book directly through IHG®(IHG.com, IHG® App, IHG® brand sites, corporate travel sites, Central Reservations, or Hotel direct) and not through other travel booking sites in order to take full advantage of the benefits that come with an IHG® Rewards Club membership. Why? We want to give you the best travel experience—from start to finish—every time. And we can only do that when you book with us directly. 

Take a look at what you can get through booking directly with IHG®: 
•   Your Rate* – a special rate that’s just for members 
•   Points that you can earn, track and redeem for rewarding experiences 
•   Personalised rewards and offers to help you make the most of every stay 
•   Reward Nights with no blackout dates 
•   Complimentary upgrades are always a nice surprise

Nav īsti skaidrs, kādas ir izmaiņas, jo šķiet, ka tā bijis arī līdz šim.

infests
Nav tiešsaistē
Kopš: 24/05/2011
Ziņas: 3570
Manīts: pirms 1 d
Kur: Stokholma

FT raksta, ka dažiem atsūtīts tāds pats e-pasts, bet vēl ar vienu teikumu klāt:

Citāts:

Reward Night restrictions: as of 01/01/2017, additional guest check-in is subject to restrictions.

Tas nozīmē, ka laikam nevarēs rezervēt numuriņu citiem un pats neierasties.

Juris
Nav tiešsaistē
Kopš: 29/10/2008
Ziņas: 19669
Manīts: pirms 1 st
Kur: RIX

Atsūtīja e-pastu ar virsrakstu «Clarification on member booking update», bet kļūst vēl neskaidrāk, jo saka, ka būs izmaiņas, bet nekas nemainās:

Citāts:
Dear Juris,

We recently sent an email about changes to your member benefits that come into effect at the beginning of next year. We’ve realised that some of the details may not have been very clear, and we’re sorry if we caused any confusion. Our intention is always to be transparent with you about our programme. In this instance, we could have been clearer in our message. 

We would like to reassure you that when you book directly with IHG® (IHG.com, the IHG® App, IHG®brand sites, Central Reservations, or Hotel Direct), nothing will change, and this also applies to corporate business bookings made through your company’s travel agency or travel department. You will continue to receive all the wonderful IHG® Rewards Club membership benefits that you enjoy today. 

We truly value your loyalty to IHG® and are committed to doing all that we can to make your experiences with us all that you’ve come to expect from our people and brands. 

Best regards, 

David Canty
Vice President, Global Loyalty Programmes, IHG® Rewards Club

infests
Nav tiešsaistē
Kopš: 24/05/2011
Ziņas: 3570
Manīts: pirms 1 d
Kur: Stokholma

Acīmredzot viesnīcām stingrāk piekodinās nedod nekādus labumus, ja viesnīca nav rezervēta pa tiešo. Vai arī īpaši izcels, ka nepienākas. Līdz šim gan arī reti kurš bonuss bija garantēts, vairāk viesnīcas pretimnākšana. Nezinu, kas viesnīcām liegs nākt pretī arī turpmāk.

FT daži bija satraukušies, ka caur company's travel agency arī nebūs bonusi. Bet tās ir laikam kaut kādas īpašās corporate rate vai kas tāds, kas parastajiem cilvēkiem nav pieejams.