Hola!
Agrāk ceļojot mēdzu nopirkt pa kādai EuroMillions biļetei, nebiju baigi iedziļinājies tajā visā pasākuma, Šobrīd esmu pārvācies uz vienu no valstīm kura ir EuroMillions loterijas dalībnieks. Sāku interesēties vai es vispār esmu tiesīgs piedalīties šajā loterijā un internetā sanāk atrast tikai šādu tekstu:
"Any person 18 or over who resides in a participating country." - Kā šajā teikumā saprast vārdu "resides"? Latvija nav EuroMillions dalībvalsts.
Esmu Latvietis ar LR pilsoņa pasi, kas atbraucis šeit dzīvot nevienai oficiālai iestādei to nezinot. Varbūt kādam ir pieredze? Ja vinnēšu 180 miljonus man nāksies meklēt kādu rezidentu kam uzticēties saņemt laimestu par %? Vai arī ar "resides" ir domāts - vienkārši atrodas konkrētajā valstī?
Relatīvi viennozīmīgi noteicošais kritērijs būtu tas, ja tu attiecīgā valstī atradies vairāk kā 183 dienas gadā pirms laimesta. Tad tu skaities rezidents (pie nosacījuma, ka tava atrašanās tur ir legāla). Ja tas kritērijs neizpildās, tad šīs jautājums kļūst par daudz un dažādu sarežģītu vietējo un starptautisko normu un to interpretāciju un kolīziju mudžekli. Latvijas VID bieži vien uzskata, ka cilvēki, kas ir aizbraukuši prom jau vairākus gadus prombūtnē, ir Latvijas rezidenti īslaicīgā prombūtnē, jo ārzemēs ir aizbraukuši tikai nolūkā pelnīt, bet to vitālo interešu centrs joprojām ir Latvija
eu valstīs var oficiāli reģistrēties par rezidentu, un, piem., austrijā pat ir noteikti sodi, ko teorētiski var piemērot, ja šī reģistrācija nav veikta.
Nav vēlēšanās reģistrēties, es te nestrādāju, ir biznesi kontrolējami caur internetu. Pārvācos uz sev patīkamāku klimatu. Teorētiski man ir iespēja dabūt "Ārzemnieka reģistrācijas numuru", bet līdz šim esmu visur ticis sveikā ar pasi, nekustamo īpašumu nevēlos pirkt, auto nevēlos pirkt un bonusi ko dod "Ārzemnieka reģistrācijas numurs" nesaista.
Atradu šādu tekstu no diezgan ticama avota:
Foreigners and non-residents can take part in the ******** lotteries. As of January 2013, all lottery winning are taxable whether or not they are taken out of the country.
Un loteriju sarakstā ir arī EuroMillions.
183 dienas gan nebūs noteicošais. Ja tu kādā valstī, kas nav tava nodokļu rezidences valsts, pavadi vairāk kā 183 dienas, tad šī valsts varētu uzskatīt, ka tu esi tās nodokļu rezidents, bet tas absolūti nenozīmē, ka tu automātiski kļūsti par tās valsts rezidentu. Tur jāņem vērā dažādi citi aspekti.
Un tā uzskata ne tikai Latvijas VIDs, bet arī daudzu citu valstu VIDi. Ja tiešām ir pamats uzskatīt, ka tavs vitālo interešu centrs ir citā valstī, ne LV, tad nepieciešams atreģistrēties.
Izmantoju šo iespēju Anglijā, līdz nesen izlasīju, ka tikai UK rezidenti drīkst.
Tagad, drošs paliek drošs šad tad nopērku thelotter.com Euromillions biļeti.
UK ir atsevišķi noteikumi, par to jau lasiju, pašas loterijas process arī iekš UK ir nedaudz savādāks. Es arī thelotter dažreiz nopērku, bet tomēr gribās pašam aizpildīt to lapiņu un saņemt čeku utt.. process
Tas 183 dienas jau arī nav manuprāt iespējams izkontrolēt ja neesi gājis nekur piereģistrēties. Biju iedomājies, ka lielā vinnesta gadijumā var aiziet un piereģistrēties vai nokārtot rezidenta statusu jo pieteikt vinnestu var 120 dienu laikā vai pat vairāk ir dots tas laiks, bet pieļauju, ka viņi kā apdrošināšanas kantori meklē katru iemeslu neizmaksāt un šis varētu būt iemesls.
Un tā uzskata ne tikai Latvijas VIDs, bet arī daudzu citu valstu VIDi. Ja tiešām ir pamats uzskatīt, ka tavs vitālo interešu centrs ir citā valstī, ne LV, tad nepieciešams atreģistrēties.
Es pat teiktu, ka gandrīz katras valsts nodokļu administrācijas uzskata, ka jebkurš ir tās nodokļu rezidents, ja ir kaut mazāka indikācija, ka tas tā varētu būt. Rezultātā vienu un to pašu cilvēku uzskata par nodokļu rezidentu vairākās jurisdikcijās, un pat nekādas starpvalstu vienošanās nelīdz, jo nodokļu administrācijas dažādi interpretē faktus - UK saka, ka jums te ir vitālo interešu centrs, tāpēc ka jums te ir darbs, Latvija saka, ka jums te ir vitālo interešu centrs, tāpēc ka jums te ir nekustamais īpašums
Varbūt visi cer uz baisāko miljonu laimestu un tas ir tikai pareizi! (es, loģiski, arī!) Lūk, ko dzīvē ir nācies piedzīvot. Loteriju pērku visur, mazos daudzumos un lai var saprast iznākumu. Pēc vinnesta Šveicē (vien nieka 15 EUR vai ekvivalenta CHF) lāga nevarēju saprast, kā tad lai izņem šo džekpotu:) Aizsūtīju korektu pasta (īstā pasta!) vēstuli ar pievienotu biļeti un paskaidrojumu, kā rīkoties. Sūtīju uz centrālo kantori Bāzelē. Pēc krietna laika pienāca izvērsta atskaite, ar biļeti, kurā izmantoti tie paši skaitļi, atvainošanās vārdi, ka cienīts kungs neko vairs nav vinnējis....... un tagad ieklausieties (lasiet!)....... ar līmlenti pievienotas Šveices mazās naudiņas! Atlikums! Perfekts kantoris!
Otrs gadījums Portugāle. Tur jau trāpījās vairāk. Ap 63 EUR. Sūtīju atkal uz centrālo kantori. Atbilde izcila! Atsūtīja bankas čeku skaidras naudas izņemšanai.......bet te nu bija........ zvanīju..... vazājos........ pa bankām........ un ne vella:( Tikai SWEDBANKA bija maksātāji, ja 1/2 gada esi viņu klients. Es nebiju:( Tagad mājā....... uz nagliņas!:)
Ja vinnējiet, tad daudz! Lai var noīrēt čarteru!
Ja starp valstīm ir nodokļu konvencija, tad nodokļu rezidence var būt tikai vienā valstī. Konvencija noteikti palīdz, bet, protams, jāzina, ko un kā darīt, lai to visu sakārtotu. Kritēriji konvencijā jāskatās secīgi, bet ja tiešām nevar izšķirties, kurā valstī tad ir tas vitālo interešu centrs, tad abām nodokļu administrācijām ir jāizkaujas savā starpā , bet divu konvencijas valstu nodokļu rezidents cilvēks būt nevar.
Kā lai dabū viņas kauties savā starpā, ja abas uzskata, ka jautājums ir izšķirts saskaņā ar konvenciju pēc vitālo interešu centra kritērija, un tādejādi nav pamata savā starpā diskutēt? Saskaņā ar konvenciju, jautājums risināms savstarpējas vienošanās ceļā tikai ja saskaņā ar visiem secīgi uzskaitītajiem kritērijiem subjekts ir abu Līgumslēdzēju Valstu rezidents. Ja katra uzskata, ka viņš ir tikai viņu rezidents, jo to izšķir vitālo interešu kritērijs (ko viņas interpretē atšķirīgi), tad tas punkts nemaz neattiecās uz šo situāciju.
Respektīvi:
- Latvijas VID uzskata, ka subjekts ir Latvijas nodokļu rezidents, bet nav UK nodokļu rezidents
- UK HMRC uzskata, ka subjekts ir UK nodokļu rezidents, bet nav Latvijas nodokļu rezidents
- Tādejādi abi uzskata, ka dubultās rezidences nav, un jautājums ir izšķirts
Nu ja tu pats nekādā veidā neliksi VIDam saprast, kur tavuprāt ir tavs vitālo interešu centrs, protams, ka katrs vids interpretēs, kā vēlēsies.
Indivīdam gan visticamāk ir vienalga, ko VIDi domā līdz brīdim, kad notiek dubultā aplikšana. Tai brīdī būtu jābūt iesaistītām abu valstu iin deklarācijām. Līdz ar to, tā VIDa lēmumu, kurš nepareizi interpretējis rezidenci, būtu jāpārsūdz. Bez tiesas neiztikt, tā arī tā kaušanās notiek. Bet, protams, katrs gadījums ir individuāls, jāskatās pēc apstākļiem. Jāatzīst, ka praksē tevis minēto situāciju neesmu redzējusi - t.i. ienākumu apliek 2x un nabaga bezspēcīgais indivīds neko nevar darīt un maksā abās vietās, jo redz abi vidi ietiepušies. Sarunu/tiesas vai kā citādi šis jautājums parasti tiek atrisināts.
jautājums pagaidām nav aizgājis līdz maksāšanas pienākumam, pagaidām runa tikai par to, kurā vietā vispār jādeklarē darījumi un jāsniedz rezidenta gada deklarācija, un abas iestādes saka, ka pie viņiem. Bet paldies par info. Cerams, ka atrisināsies bez tiesas