Lūgums, ja ir kas sakāms, palīdzēt atrast un iedot atsauci uz konkrētu normatīvo aktu, ka parakstam uz dokumentiem ir jābūt ar zilu tinti.
Cik no kaut kādiem "tiem" laikiem atceros, ka parakstiem bija jābūt, vai nu ar zilu, vai melnu tinti, bet pēdējā laikā visi dokumenti, kas ir turēti rokās ir bijuši parakstīti tikai un vienīgi ar zilu tinti.
Kāpēc tāds jautājums? - da bļ..... mātes kompānijas juriste no TURIENES!!! :) pie...čakarējās, lai norādot normatīvo aktu, kur tas esot teikts. Pabakstījos, pabakstījos, bet rokas izrādījās par īsu vai par līku , nihrena konkrētu neatradu.
Ja kādam šajā sakarā ir ko teikt, lūgums neturēt sveci zem pūra....
Mans minējums ir ka šāda vispārēja formāla prasība nepastāv, un zilu tinti izmanto, jo tas palīdz vienkāršāk lietvedībā atšķirt melnbaltu kopiju no oriģināla.
Normatīvie akti, kas atrunā dokumentu rekvizītus ir:
MK Noteikumi 558 “Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtība”: https://m.likumi.lv/ta/id/301436-dokumentu-izstradasanas-un-noformesanas-kartiba
un “Dokumentu juridiskā spēka likums”: https://m.likumi.lv/ta/id/210205-dokumentu-juridiska-speka-likums
Tur nekas par tintes krāsu nav teikts.
Protams, ka nav šāda noteikuma.
paldies, shustrik par mēģinājumu palīdzēt, bet Tevis pieminētos norm. aktus jau esmu, vismaz, pārskrējis pa diognāli un tur, kā beigās esi minējis, nekas par tintes krāsu nav teikts....
johaidī, nu man, tāpat kā mūsu nu jau tajā saulē esošajam novadniekam (земляник) gribas bļaut - ну тупые, ну тупые эти ...............miniet x reizes kas/kurš??? :)
bet nē, "probēma" tiešām aktuāla - kur mums (iekš LR) rādīts un galvenais fiksēts, ka visi paraksti ir derīgi, tikai un vienīgi ar zilu tinti.....
to man prasa juriste "NO TURIENES"
Kur ir TURIENE?
Protams, ka nav šāda noteikuma.
hmm, dzeltena krāsa arī derēs?
Kur ir TURIENE?
)) cits kontinents :) mums tagad vakars, viņiem vēl rīts s.... tagadējie "vecākie brāļi"
Orsons nezin visas globusa nianses https://www.youtube.com/watch?v=4CBe6c-uMXs
Par tinti es pas:( Pasaulē ir daudz visādu brīnumu. Jāpielāgojas, lai pats kļūtu par brīnumdari!
Bet es īsti nesaprotu problēmas būtību. Juriste no TURIENES grib redzēt normatīvo aktu, kura nav? Vai Tu pieprasi tikai un vienīgi zilu tinti? Vai Tev pieprasa vēl kāda trešā puse?
Ja nav, tad nav, parakstās ar to, kas ir pa rokai.
Ja pieprasa trešā puse, tad tā lai arī meklē normatīvo aktu.
Nav tāda normatīvā akta par zilo tinti. Man VID pirms pāris gadiem pārbaudes laikā piesējās, ka paraksti uz dokumenta bija ar melnu tinti, jo drīkstot būt tikai ar zilu. Pēc tam, kad es liku atsūtīt dokumentu, kas nosaka šādu prasību, atšuvās un pēkšņi viss bija ok.
Ir, ir. Aizpildot 9.1 pielikumu Ministru kabineta 2004.gada 30.marta noteikumiem Nr.218, tas jāparaksta ar zilu tinti.
Vēl ir sekojošs dokuments (kur arī melna tinte tiek uzskatīta par labu esam):
Padomes Direktīva (1982. gada 4. oktobris), ar ko nosaka tehniskās prasības attiecībā uz iekšējo ūdensceļu kuģiem (82/714/EEK).
14.06. Kopienas sertifikāta aizpildīšana |
1. Sertifikātus vajadzētu drukāt vai aizpildīt ar drukātiem burtiem. Lūdzu, izmantojiet melnu vai zilu tinti.
2. Ziņas, kurām seko atsauce, vajadzētu vajadzības gadījumā svītrot ar zilu vai melnu tinti.
3. Ja ieraksts ir nepiemērojams, izsvītrojiet punktoto līniju ar nepārtrauktu melnu vai zilu horizontālu līniju.
4. Ierakstus, kas jāgroza, vajadzētu svītrot ar sarkanu tinti. Ierakstus, kas svītroti ar melnu vai zilu tinti, vajadzētu pasvītrot ar sarkanu.
5. Jaunus ierakstus vajadzētu izdarīt ar melnu vai zilu tinti sertifikāta 23. nodaļā.
tajos MK noteikumos tak melns uz balta rakstīts: LŪDZU PARAKSTĪT AR ZILU TINTI
turklāt tas ir tulkojums no kaut kādas ASV formas
arī otrā dokumentā viss par tinti ir lūguma formā, kas nav saistoši, bet, ja negribas kašķēties, konkrētajā gadījumā būtu jāievēro.
LR normatīvie akti tādu prasību neparedz, kā jau te vairāki minēja. LV juristi šo praktizē tikai un vienīgi lai būtu vieglāk atšķirt kopiju no oriģināla uz aci, jo zilu parakstu arī kopētu var viegli atšķirt no oriģināla, melnu grūtāk, nu un plus, protams, lai nebūtu no lieka jāskaidrojas ar pārgudrām VID tantēm, kas šo prasa. Ekspertīzē jau tāpat nav problēmu noteikt vai tā ir tinte vai pulveris no kopētāja.
Protams, ka nav šāda noteikuma.
hmm, dzeltena krāsa arī derēs?
juridiski derēs, bet lietišķos dokumentos tomēr pieņemts izmantot melnu vai zilu
Kādreiz tika mācīts, ka nevajagot ar zaļu tinti rakstīt un parakstīties, noliekot Saulē ātri izbalo un pazūd rakstītais. Par melno un zilo tinti nekādu norāžu nebija. Vienīgi par zīmogu, ja to kāds kaut kur vēl lieto, ka tas jāliek virs paraksta.
Es šo vienreiz meklēju un kaut ko atradu. Tagad no telefona nemeklēs, bet bij kaut kas par gaišas krāsas izmantošanas aizliegumu. Jo standarta izmanto zilu melnu un sarkanu. Šobrīd gan nezinu kāpēc tas ir aktuāli, jo var parakstīt elektroniski.
Dažos amurikāņu štatos tinte ir pieminēta likumdošanas aktos. Attiecībā uz parakstiem un zīmogiem uz notariāliem aktiem. Dažos štatos tiek pagērēta melna, dažos pēc izvēles melna vai zila vai purpura. Dažos aizliegta dzeltena. Bet vairumā štatu likums to neregulē.
Aktu mērķis skaidrs - saglabāt dokumenta lasāmību arī uz melnbaltas kopijas.
Krievu likumdošanas apskats par tēmu šeit
Jau 90-o gadu sākuma "kseroksi" melnu parakstu mācēja nokopēt, ka bez mikroskopa no oriģināla neatšķirsi. Šodien ierindas krāsainajām kopijām mēdz parādīties artefakti, kādu melnbaltajām nekad nav bijis.
Padomjlaikos bija zila tinte un īpašiem fainšmekeriem violeta. Melnu tinti pat neatceros, bija tuša. Mūsdienu zelta parkeru īpašnieki gan manīti parakstoties melnā.
Ar zaļu un sarkanu bija kaut kāds hromakī efekts, kāpēc netika lietotas parakstiem.
Ja labs skaneris tad arī “kopiju” ar zilu tinti atšķirt ir grūti- kaut kādi veci aizspriedumi
https://tm.gov.lv/lv/aktualitates/tm-informacija-presei/tieslietu-minist...
šeit ir vadlīnijas un obligāti ievērojamie noteikumi. Nekas par krāsām nav teikts, bet manā sfērā monopoluzņēmumi dara ko grib, piemēram GASO, TET, lai gan es pasaku ka pēc LVS un Būvniecības likuma tā nav...