Beļģija, Brisele – ko redzēt?

27 replies [Last post]
krauklis
krauklis's picture
Offline
Joined: 08/12/2008
Posts: 3
Last seen: 4 years ago

Darba darīšanās martā jābrauc uz Briseli, kā domājat vai ir vērts pagarināt braucienu uz personīgā rēķina un pabraukāt apkārt? Interesantākās vietas? Kādi viedokļi par Beļģiju un Briseli vispār?

Juris
Offline
Joined: 29/10/2008
Posts: 20447
Last seen: 11 weeks ago
Location: RIX

Man jau Beļģija ļoti mīļa, esmu gatavs braukt vēl un vēl. Atļaušos iekopēt tekstu, ko atbildēju pirms kāda laika uz līdzīgu jautājumu. Kopš tās reizes ir būts vēl vairākkārt, bet gribas atkal. Smile

—————————————————————————————————————

Mēs bāzējāmies Briselē (jo tur vislētākās viesnīcas + nav jāpārvācas) un ar vilcienu katru dienu uz citu pilsētu (Beļgija maza, Brisele vidū, vilcieni ātri - ļoti ieteicams paņēmiens). Jāsaka, ka ar 1 dienu katrā pietika, turklāt es esmu labprātīgs muzejos gājējs.

Brige tiešām ir kanālu/viduslaiku pilsēta, kādreiz bijis tirdzniecības centrs, bet tad nozīme mazinājās, un par viņu vienkārši aizmirsa, līdz ar to visi kari un citas kaislības gājušas pāri neskarot. Tad, ap 20. gs. 50-60. gadiem, pēkšņi tika pamanīta, un kopš tā laika plaukst kā vislabāk saglabājies viduslaiku paraugs. Jāsaka, ka liela daļa ēku ir celta daudz jaunākos laikos kā izskatās (daudzi angļi Brigi atklāja jau 19. gadsimtā, ieradās uz dzīvi un mēģināja pieskaņoties esošajam stilam un pat uzlabot to), taču šī šmaukšanās ir piedodama, jo sanācis ticami un saskanīgi.

Ko tur darīt - vienkārši lēnām izstaigāt un uzsūkt atmosfēru, izbaudīt saldi romantiskos skatus, kas paveras uz katra stūra. Pastaigāt pa centrāliem laukumiem (Markt un Burg). Uzkāpt Belfort tornī, aplūkot pilsētu no augšas. Paskatīties uz Memlinga portretiem, neticamu meistarību viņš bija sasniedzis (ja nav galīga alerģija pret muzejiem). Ieeiet Svētās asins bazilikā, kur glabājas viena no viduslaiku slavenākajām relikvijām - pāris lāses Kristus asiņu. (Ja pareizi atceros un nejaucu ar kādu citu, tas bija viens no ģeniālākajiem viduslaiku tūrisma mārketinga plāniem - izbazūnēt par šo relikviju, un nodrošināt konstantu svētceļotāju plūsmu uz Brigi.) Var izbraukt ar laivu pa kanāliem, man gan tā spiešanās pārpildītajās laivās un bļaustīgie gidi nelikās vilinoši. Ar 1 dienu tieši pietika. Nezinu, vai tāda saldme ilgāk izturama.

Ģente - mierīgāka, piezemētāka, mūsdienīgāka Briges versija. Arī staigājama, no muzejiem iesakāmas Dizaina muzejs - tiešām aizraujoši priekšmeti, interesantas idejas, arī pats muzejs baudāms kā augstvērtīga, mērķim pieskaņota arhitektūra. Modernās mākslas muzejs ir, pieklājīgi izsakoties, nelabs. Baafskathedraal ir Van Eika altārglezna, ļoti slavena/iespaidīgi. Arī šī pilsēta baudāma kopumā. Ja steidzas, var pat iekļauties mazāk kā 1 dienā, nesteidzīgi ar vienu atlikām pietiks.

Antverpene - atkal ātri var izskriet un apskatīt arhitektūru, galvenajā laukumā (Grote markt) uzmest aci skulptūrai ar nocirsto un upē iesviesto milža roku, kas pēc leģendas likusi pamatu Antverpenei; katedrāle viena no skaistākajām Beļģijā. Rubensa māja arī tur. Antverpene bija (ir) dimantu tirdzniecības centrs, vari ieet veikalos - izstāžu zālēs un aplūkot veikumu. Vēl – skaitās Beļģijas dizaina galvaspilsēta, ir vērts pastaigāt pa apģērbu šopinga rajonu, ļoti ekstravagantas lietiņas (atšķirībā no nomācošās viduvējības un pelēcības citās pilsētās). Dizaina sekondhenda veikali, kur palietotas, bet joprojām atpazīstamas dizaina legendas (apģērbi, mēbeles) no 60-70-80, kas līdz šim redzētas tikai spožos albumos. Īsumā – 1 diena ir OK.

Vēl ieteicams - piekraste. Nav silti, bet papromenādēt pa Ostendi - De Haan - Blankenberge - Knokke patīkami. Ostendi viens no Beļgijas karaļiem gribēja iedzīvināt kā kūrortu, infrastruktūru uzbūvēja, pats turp ar galmu devās pūsties, be tā galu galā Ziemeļjūra, un īsti neizdevās plāns. Ostendē no ritiem var paēst zivju tirdziņā, kas gar ielu no stacijas uz pludmali - bet lūdzu neiekrist, nenopirkt košas krabju nūjiņas ar burkānu pamatni, īstie jūras gardumi ir necili salikti zinātājiem, nevis turistiem, stendu malās, maksā 3x vairāk un nav koši oranži. Wink

Interesanti arī mazajā pilsētiņā Tongeren (Tongres), kur svētdienu rītos ir beļģu lielākais antikvārais tirdziņš, sabrauc ļaudis no visas valsts, un, tā kā vēsture valstij bagāta, ļoti aizraujoši paskatīt, ko tik nemēģina pārdot.

Jūtu līdz autovadītājam, jo, braucot uz Beļģiju, ir jādzer alus. Tā ir beļģu tradīcija un kaislība, alus jomā viņiem jebkādas izvirtības ir pieņemamas - izmantot dažādu veidu graudus, raudzēt vairākas reizes, pievienot visdīvainākās piedevas, utt. Škirnes ir pie tūkstoša. Obligāti nomēģināmās - Mort Subite, Delirium Tremens, Petrus, kādas ķiršu, aveņu (Kriek, Framboise) - no Timmermans, Jacobins ražotnēm, Hoegaarden, Hoegaarden Grand Cru, Duvel, Lucifer, Corsendonk, Bush (12%), Rodenbach Red, Leffe, Affligem, Kwak, Le Chouffe (ar rūķi), un, protams, mūku darinātie - Orval, Chimay, Rochefort, Westmalle, Westvelteren, kā arī vēl daudzi, kas bija tik labi, ka neatceros...

Ja tādas lietas aizrauj, būtu vērts aizbraukt uz St. Sixtus abatiju, kur tiek taisīts - daudzuprāt - labākais alus pasaulē (Westvelteren). http://www.sintsixtus.be/ Grūtāk dabūjamais jau nu noteikti, jo šajā abatijā (vienā no 6 pasaulē, kur tiešām mūki ar to nodarbojas, nevis pasniedz to kā mārketinga triku - Beļģijā ir 5 no šīm alus darītavām (Trappist)) alu ražo tikai tādos apjomos, lai uzturētu abatiju, nepārdod vairumā un neeksportē. Vienīgais veids, kā viņu iegut, ir braukt no rīta uz abatiju, stāvēt rindā un cerēt, ka tev vēl pietiks. Tā tāda alus mīļotāju svētceļojuma vieta principā. Un cilvēki arī brauc simtiem kilometru, lai iegādātos atļauto nelielo skaitu. Tās dažas pudeles, kas nonāk ASV vai Austrālijā, tiek pārdotas par 20-40 latiem. Cik no tā ir ažiotāža, cik tiešām izcila garša - spried pati, es nedabūju. Frown

Ēdiens beļģiem ir konstanti labs, klasika protams ir mīdijas ar fritiem un kādu no aliem; jāņem vērā, ka kultūra - tai skatā ēšanas - stipri atšķiras Valonijā un Flandrijā. Gandrīz katrā pilsētā ir savi īpašie ēdieni. Flandrijas ēdieni - waterzooi, hutsepot, stoemp, stoverij, konijn met pruimen, karbonaden; Valonijas - pate de faisan, truite a l'Ardennaise, le marcassain, fricadelles a la biere, salade wallonie, carbonnades de porc Bruxelloise, fricasse Liegeois. Nu un protams šokolāde (neuhaus, Mary's; ja grib lētāk/saldāk, tad Leonidas) un beļģu vafeles ar putukrējumu, šokolādi, karamelēm un citām uzšpricēm.

Ja es butu izlaidis Briseli, sev nepiedotu - jūgedstila arhitektūra (Ortā!), arī Atomium apskatāms, muzeji neslikti, parki skaisti, Grand Place. Pat Manken Pis var aplūkot, neko daudz laika nezaudēsi. 

Jāatceras, ka divvalodīga valsts, un vietu nosaukumi reizēm stipri atšķiras (piemēram, lielākā, Dienvidu stacija - Bruxelles Midi ir tas pats, kas Brussel Zuid; Brugge - Bruges, Tongeren - Tongres, Antwerpen - Anvers). Vēl tradicionāls suvenīrs no Beļgijas - mežģines.

Tas (īsumā) viss, ja kādi jautājumi par labākajām ēsanas vietām - viesnīcām - veikaliem (īpaši Briselē) - laipni lūgtum jautāt, bija patīkami atcerēties. Un gribas vēlreiz...

robijs2
Offline
Joined: 23/03/2016
Posts: 262
Last seen: 47 min ago

(Pārlieku šajā gandrīz 10 gadus vecajā tēmā. Manuprāt ir vēl lietojama. Smile — Juris)

Varat padalīties pieredzē, ko iesakat apskatīt un izbaudīt Briselē (neskaitot alu)? Vietas, kur paēst par saprātīgām cenām?

2024: RIX, LPA, DXB, SGN, DAD, HAN, HKG, HEL, VCE, CIA

Redzijs
Offline
Joined: 15/04/2013
Posts: 506
Last seen: 11 hours ago

robijs2 rakstīja:

Varat padalīties pieredzē, ko iesakat apskatīt un izbaudīt Briselē (neskaitot alu)? Vietas, kur paēst par saprātīgām cenām?

Parasti iegriežos ieliņā blakus Grand Place, kur grieķu pitas tirgo. Savulaik vietējie latvieši ieteica un nekas kombinācijā "makam patīkamāks-garšīgs" arī vēlāk nav atrasts.

REALAIS
Offline
Joined: 07/04/2016
Posts: 269
Last seen: 10 weeks ago

Es gribētu tur izmēģināt Maison Antoine beļģu frī.

robijs2
Offline
Joined: 23/03/2016
Posts: 262
Last seen: 47 min ago

REALAIS rakstīja:

Es gribētu tur izmēģināt Maison Antoine beļģu frī.

Šī vieta jau iekļauta plānā Smile Kā ir ar Atomium, ir vērts apskatīt arī iekšpusi? 

2024: RIX, LPA, DXB, SGN, DAD, HAN, HKG, HEL, VCE, CIA

Juris
Offline
Joined: 29/10/2008
Posts: 20447
Last seen: 11 weeks ago
Location: RIX

Atomium ir vērts ieiet un pabraukāt ar eskalatoriem, kāpēc ne.

Es gan pārāk daudz laika Briselei neveltītu, ja ir vairākas dienas Beļģijā, aizbrauktu uz kādu citu pilsētu (iepriekš garajā tekstā ir vairāki ieteikumi).

Lēts un sātīgs veids, kā paēst, ir studentu ēdnīcās, viena ir pieminēta šajā pamācībā (ierobežo gan tas, ka strādā tikai pāris stundas dienā): http://www.celakaja.lv/forumi/ka-garsigi-autentiski-un-galvenais-leti-pa...

Un par spīti Tavai atrunai nevaru nepieminēt alu Smile: http://www.celakaja.lv/forumi/par-belgijas-aliem-un-kopuma-par-alus-baud...

juris.g
Offline
Joined: 12/03/2014
Posts: 29
Last seen: 1 year ago

Juris rakstīja:

Jāatceras, ka divvalodīga valsts, un vietu nosaukumi reizēm stipri atšķiras (piemēram, centrālā stacija - Bruxelles Midi ir tas pats, kas Brussel Zuid; Brugge - Bruges, Tongeren - Tongres, Antwerpen - Anvers). Vēl tradicionāls suvenīrs no Beļgijas - mežģines.

Nedaudz pielabošu - Bruxelles Midi/Zuid ir Dienvidu, nevis centrālā stacija Smile

jtt
Offline
Joined: 15/11/2014
Posts: 4784
Last seen: 2 days ago

Ja ar mazo burtu, tad centrālā, ja ar lielo, tad Centrālā ir maza stacijiņa centrā.

Juris
Offline
Joined: 29/10/2008
Posts: 20447
Last seen: 11 weeks ago
Location: RIX

juris.g rakstīja:

Nedaudz pielabošu - Bruxelles Midi/Zuid ir Dienvidu, nevis centrālā stacija Smile

Paldies, negribētos domāt, ka tik rupji būtu kļūdījies, iespējams biju domājis lielākā. Smile Izlaboju.

juris.g
Offline
Joined: 12/03/2014
Posts: 29
Last seen: 1 year ago

Ryanair ir pārcēlis izlidošanas laikus pirmdienas un trešdienas reisiem no CRL uz RIX - 8:15 un 7:55. Līdz ar to doties uz lidostu no Briseles pa kombinēto vilciena - autobusa maršrutu kļūst ļoti riskanti - braucot ar pirmo vilcienu plkst. 5:59 no Brussels-Centraal, Šarleruā stacijā nākamais autobuss uz lidostu ir 7:15 un lidostā sanāk ierasties ap plkst. 7:35. Līdz geita slēgšanai paliek, labākajā gadījumā, 10 minūtes. Vēl jāiziet drošības kontrole.

Mūsu kompānija šoreiz paņēma taksi no Šarleruā, tas izmaksāja 22 EUR, toties ieguvām 20 minūtes,  stresa līmeni samazinājām no stipra līdz mērenam un  lidostā bijām pusstundu pirms geita slēgšanas Smile

Juris
Offline
Joined: 29/10/2008
Posts: 20447
Last seen: 11 weeks ago
Location: RIX

Un ielaida iekšā? Parasti jau kādas 40 min pirms reisa beidz laist cauri drošības kontrolei.

jtt
Offline
Joined: 15/11/2014
Posts: 4784
Last seen: 2 days ago

Vispār jau aināram līdz 40 min. var nodot bagāžu, pēc tam jāaizrikšo līdz drošības kontrolei, kas var arī nebūt redzamības attālumā.

juris.g
Offline
Joined: 12/03/2014
Posts: 29
Last seen: 1 year ago

Caur drošības kontroli izlaida, neko nejautājot. Varbūt nelaiž, ja geits jau ir ciet? Nepiefiksēju, cikos tieši izgājām, bet tas varētu būt arī vairāk nekā 40 minūtes pirms izlidošanas, bet arī noteikti pirms geita slēgšanas.

jtt
Offline
Joined: 15/11/2014
Posts: 4784
Last seen: 2 days ago

Izskatās piemērotākā tēma, kur uzjautāt par Beļģijas vilcieniem.

Tātad, kurš var detalizētāk paskaidrot par Weekend ticket, darbojas tikai vienā maršrutā turp-atpakaļ (un vēl konkrētos pulksteņlaikos), darbojas jebkuros maršrutos līdz 150 km un jebkurā skaitā dienas laikā, vēl kādi citi varianti?

Konkrēti būs vajadzība pārvietoties sestdienā Ģente-Brige-Ģente un svētdienā Ģente-Brisele.

MissEwy
Offline
Joined: 05/07/2018
Posts: 57
Last seen: 7 weeks ago

Man būs viena diena Briselē līdz lidojumam, ko darīt ar bagāžu? Man līdzi būs lielais čemodāns, vazāt līdzi, kamēr apskatīt pilsētu, būtu neērti. Ieteikumi, kur var atstāt? 

jtt
Offline
Joined: 15/11/2014
Posts: 4784
Last seen: 2 days ago

Savienotais lidojums ar mazāk kā 24h starpā - problēma neeksistē, ja vien pašam/-ai kaut ko no tā čemodāna nevajag. BRU tā kā būtu jābūt bagāžas glabātuvei (pēc tām spridzināšanām 100% pārliecības man gan nav). Tas pats ar Briseles stacijām. Tad - viesnīca būs vai nebūs? Ja būs, tad problēma neeksistē. Pat, ja iečekoties par agru, koferi parasti var atstāt. Gan pirms, gan pēc apmešanās.

trafs
Offline
Joined: 15/05/2017
Posts: 1772
Last seen: 19 min ago

Tagad ir arī tādi bagāžas servisi kā https://stasher.com/

Gan jau nebūs vienīgais, ja pameklē.

MissEwy
Offline
Joined: 05/07/2018
Posts: 57
Last seen: 7 weeks ago

jtt rakstīja:

Savienotais lidojums ar mazāk kā 24h starpā - problēma neeksistē, ja vien pašam/-ai kaut ko no tā čemodāna nevajag. BRU tā kā būtu jābūt bagāžas glabātuvei (pēc tām spridzināšanām 100% pārliecības man gan nav). Tas pats ar Briseles stacijām. Tad - viesnīca būs vai nebūs? Ja būs, tad problēma neeksistē. Pat, ja iečekoties par agru, koferi parasti var atstāt. Gan pirms, gan pēc apmešanās.

Nav savienotais reiss, būs tikai izlidošana no Briseles uz Rīgu.

Es dzīvošu viesnīcā, bet citā pilsētā, plānoju no rīta ierasties Briselē un tad apskatīties pilsētu, jo būs daudz laika līdz vakara lidojumam.

jtt
Offline
Joined: 15/11/2014
Posts: 4784
Last seen: 2 days ago

Nu tad stacijas, var sākt ar Midi/Zuid. Tajos laikos, kad vēl ceļoju ar nododamo bagāžu, tā darīju.

 

 

Par savu jautājumu tepat augstāk - man bija radies iespaids, ka arī ceļakājā ir daži simti Beļģijā dzīvojošo, kas labi pārzina vietējo kārtību (vilcienu biļešu sistēmu).

Atis
Offline
Joined: 20/04/2012
Posts: 515
Last seen: 1 day ago

Kad agrāk dzīvoju Briselē, vilcienu izmantoju reti. Bet Weekend biļetes kopumā ir 50% atlaide turp-atpakaļ biļetēm. Tikai viena virzienā atlaides nav nemaz. Nav piesaite konkrētam vilcienam, bet var izmantot tikai vienu reizi, viens brauciens turp, otrs atpakaļ. Dažreiz kādos īpašos svētkos ir īpašās biļetes. Nav kā Vācijā, visādas grupu biļetes uc. Vienīgais skolēniem, jauniešiem (jebkuras valsts) skolu brīvlaikos ir labi piedavajumi un visiem pēc 65 gadiem labas atlaides.

Īpašā sajūsmā par beļgu vilcieniem nekad neesmu bijis, nav pārāk precīzi un relatīvi dārgi. Bet tā kā nav normāli starppilsētu autobusi, daudz alternatīvu nav. Īsākos maršrutos, braucot vairākiem, taksis varētu būt ok variants.

jtt
Offline
Joined: 15/11/2014
Posts: 4784
Last seen: 2 days ago

Paldies. Kaut ko jau paspēju sagrābstīt citā vietā, atlicis tikai dažas lietas noprecizēt. Esmu sapratis, ka ar šo biļeti var izbraukt sestdienas rītā un atpakaļ svētdienas vakarā, bet nezinu vai varu pārdomāt un braukt atpakaļ jau sestdienas vakarā. Nav īsti skaidrs par izkāpšanu pa ceļam un pēc tam turpinot tajā pašā virzienā, īpaši, ja turpinājums nākamajā dienā (vai biļetes kāds kontrolē veicot attiecīgas atzīmes un tas iespaido/neiespaido izkāpšanu uz laiku).

Man šobrīd Brisele-Ģente (šo posmu nemaz nebraucu) -Brige-Ģente (nakšņoju) - Brisele izskatās pāris eiro lētāka nekā Ģ-B-Ģ ar WT un Ģ-Brisele ar parasto biļeti kopā.

Atis
Offline
Joined: 20/04/2012
Posts: 515
Last seen: 1 day ago

Cik esmu braucis no Briseles uz Ģenti dažas reizes, apmēram 5 no 7 braucienu bija kontrole. Elektroniskās biļetes noskanē, papīra apzīmogo, bet, iespējams arī, ka papīra tagad arī skanē. Vienu reizi elektronisko (pdf fails, ko atsūta pec pirkuma beļģu dzelzceļa mājaslapā) mobilajā telefonā tikai paskatījās, bet neskanēja, attiecīgi to varētu izmantot vēlreiz. Nav paredzēts braucamo gabalu dalīt pa posmiem ar dienas pārtraukumu, bet protams, ja biļeti nenokontrolē, tā var darīt.

Jā, var braukt atpakaļ jebkurā laikā, kad derīga biļete. Belģiem gan noteikumi neparedzami mēdz mainīties, bet līdz ar to viņi arī pārāk nestreso par sīkiem pārkāpumiem.

jtt
Offline
Joined: 15/11/2014
Posts: 4784
Last seen: 2 days ago

Man jau nemaz nav variants izmantot vēlreiz, bet turpināt nopirkto maršrutu pēc kāda brīža (nakts) nevis tūlīt. Interese par to, vai tas tiek pieļauts vai arī pat netiešajos maršrutos žigli jāpārsēžas tuvākajā vilcienā tālāk. Pagaidām vēl atbildi neesmu atradis.

Atis
Offline
Joined: 20/04/2012
Posts: 515
Last seen: 1 day ago

Tas viss uzrakstīts beļgu dzelzceļa mājaslapā, saite ir arī Weekend Ticket angliskaja versijā 

https://cdn.belgiantrain.be/-/media/files/pdf/productfiches/fr/billet-we...

Info franciski, bet Google Translate tulko adekvāti

Partraukums dienas laikā ir ok, bet uz nakti nē. Tas, ko es iepriekš vēlējos uzrakstīt, ja biļeti pirmajā posma neviens nepārbaudis, nebūs problēma pec nakts pārtraukuma izmantot. 

 

 

jtt
Offline
Joined: 15/11/2014
Posts: 4784
Last seen: 2 days ago

Paldies. Biju pētījis tikai anglisko saita versiju un tur nekas tāds acīs neiekrita (izskatās, ka tāpat kā vāciešiem, pilna informācija tikai valsts valodā, bet angliskā versija nedaudz apgraizīta). Laikam esmu saņēmis visu informāciju, ko meklēju, nesanāks viena lieka kafija uz biļešu ekonomijas rēķina.

Lei Fengs
Lei Fengs's picture
Offline
Joined: 26/07/2013
Posts: 11345
Last seen: 1 day ago

Ir, ir ko redzēt! Ja bērns lidostā niķojas, palūdziet blakus sēdošajam beļģim uz neilgu laiku pašķirstīt viņa jauno pasi.Smile

Pilna ar visādiem Smurfijiem. https://www.youtube.com/watch?v=XiexwlLvvyk

 

 

Lei Fengs
Lei Fengs's picture
Offline
Joined: 26/07/2013
Posts: 11345
Last seen: 1 day ago

Čurātājpuika jau saģērbts Sāremā Jamaja miesta drēbēs?

24.02. EESTI Neatkarības diena.

https://www.brussels.be/manneken-pis-honors-estonia-0