Gotika - lielās franču katedrāles

4 atbildes [Pēdējā ziņa]
jtt
Tiešsaistē
Kopš: 15/11/2014
Ziņas: 4386
Manīts: pirms 9 min

Kā jau agrāk rakstīju, bija man oktobrī pārskrējiens pa Ziemeļfranciju ar nolūku apskatīt dabā (vēl no skolas un studiju laika labi zināmas grāmatu lappusēs) tur atrodošās gotikas katedrāles. Laika maz, dienas jau saīsinājušās, katedrāles nemaz tik kompakti nav izvietotas, kaut arī nav tālu viena no otras.

Atlidoju vēlā vakarā uz CRL, pēc kādas stundas pusnakts autobuss uz Lilli (flibco, bliete nemaksā lēti, bet man no kaut kādiem senlaikiem tur saglabājies depozīts par atceltām biļetēm), tur pirmās naktsmājas netālu no Eiropas stacijas, kur pienāk autobuss. Piecos no rīta kādi dzeltenvestainie (necēlos iet pie loga un skatītes) skaļi rībinādami un aurojot (franciski gandrīz neprotu) laikam dodas uz staciju, jandāliņš nerimst gandrīz stundu.

Drīz jau jāceļas, brokastis un uz netālu esošo staciju Flandres, no kuras vilciens uz Amjēnu (Amiens). Viesnīca apmēram pa vidu abām stacijām un attālumi pavisam nelieli. Arī brauciens neilgs. Vilciena biļete maksā 15€ un tas ir lētais variants (vēl lētāk ir tikai, kad kāda akcija notiek, tad arī 1€ iespējams), ko jāpērk iepriekš attiecīgā reģiona TER lapā, kasē/automātā pirms brauciena, kā arī centrālajā SNCF lapā būs dārgāk, dažreiz stipri). Vilciens divstāvīgs, no augšās ērti vērot apkārt slīdošās ainavas.

Tālāk nedaudz būvmākslai veltītu bildīšu.

Un tā pa šaurām ieliņām tuvojos katedrālei (nav pārāk tuvu stacijai, bet pilsēta nav nekāda milzene).

Sānu ieeja.

Galvenā fasāde.

Atliek iet iekšā, rīta saule dara brīnumus.

Nākamā katedrāle Laonā (Laon), kur nokļūstu atkal izmantojot vilcienu (šoreiz vienstāvīgu, kas kursē tikai maršrutā Amjēna-Laona). Biļete maksā 10€, pirkšanas noteikumi jau iepriekš aprakstītie, citādāk var arī vairāk par 20€ samaksāt.

Laona interesanta pilsētiņa. Šajā Francijas vietā izmētātas pakalnu grēdas un vecpilsēta ar katedrāli ir augšā kalnā, bet stacija un "jaunā" pilsēta lejā līdzenumā. No stacijas uz vecpilsētu var nokļūt ar autobusu vai kāpt pa kāpnēm augšā kalnā. Kāpiens nopietns, būs vismaz kādā Z-tornī uzrāpties. Kāpņu galā gan izrādās, kas tikai tāds pusceļš un vēl pa ietvi labs kāpiens priekšā. Blakus ietvei funikulera trase, bet tas, izskatās, jau kādu laiku nefunkcionē. Tad jau vecpilsēta klāt un pa šaurām ieliņām tuvojos katedrālei.

Centrālā rozete virs ieejas.

Apstaigājot katedrāli (izmērs, kā tām visām, iespaidīgs, aizņem nopietnu vecpilsētas daļu).

Eju iekšā un centrālais joms, atkal saulīte parādījusies.

Altāra daļa.

Ērģeles virs galvenās ieejas un tās rozete no interjera.

Sānu joms, bezgalīgā arkāde.

Ja dodoties pa citu taciņu lejā uz staciju.

Nākamā katedrāle Reimsā (Reims), manuprāt, dižākā no redzētajām, kaut secinājums nav tik viennozīmīgs. Nāk vakars un ceļu turpinu ar vilcienu (šoreiz atkal vienstāvīgs). Biļete maksā 16€ kasē, kaut internets pirms ceļojuma stāstīja par zemāku summu. Pirkšana iepriekš kaut kādu iemeslu dēļ man nepadevās, attiecīgi cieta maciņš. Dienas maršruts visai taisnvirziena, Laona ir apmēram pa vidu līnijai starp Amjēnu un Reimsu.

Reimsā ierodos jau krēslā, ceļš uz viesnīcu pa nosacīti centrālo ielu no stacijas uz katedrāli. Ir silts oktobra sestdienas vakars un iela pilna ar pārpildītām ielas kafejnīcām, brīžam jāspraucas caur ļaužu pūļiem. Kamēr nokļūstu līdz viesnīcai, jau tumšs, iekārtojos, nedaudz jāpastrādā (viesnīcas wifi nekam neder), tāpēc katedrāli atlieku uz rītu (naktī pie tās reiz sensenos laikos jau esmu bijis), līdz tai tikai simti metru atlikuši.

Agrs rīts, apmācies, saulei it kā jau būtu jābūt virs horizonta. Galvenā ieeja.

Iekšā katedrālē galvenais joms grimst pavisam tumsā, no foto viens maļēvičs vien sanāk. Tomēr caur rozetēm gaisma jau redzama.

Tāpēc atkal dodos ārā un sāku ceļu apkārt katedrālei, pamazāk sāk arī saule parādīties. Bagātīgi izgreznotie sānu kontrforsi.

Sānu fasādes fragments.

Apsīda ar vairākkārtīgiem kontrforsiem.

Saule jau sākusi pat sildīt, tāpēc atkal dodos iekšā. Gan sākusies rīta mise un tūristiem uzstājīgi tiek lūgts šajā virzienā nefotografēt. Tāpēc atkal viena no bezgalīgajām sānu arkādēm.

Mise beigusies, saule vēl joprojām izgaismo iekštelpu.

Reimsa ir ļoti iespaidīga un tajā pašā laikā ļoti tumša (maz logu). Milzu atšķirība no Amjēnas katedrāles, kas bija ļoti gaiša un saules pielieta.

Nākamā katedrāle Šartrā (Chartres), kas vēl no skolas laikiem atmiņā kā viena no "lielā trijnieka". Savācu somu viesnīcā un dodos uz tramvaju, kas mani aizved līdz pilsētas nomalē (oficiāli gan piepilsētā) atrodošos Champagne-Ardenne TGV staciju, no kurienes tālāk paredzēts ceļš ar Blablabus uz Parīzi. Savlaicīgi iegādātā biļete maksā 5€. Kamēr gaidu autobusu, pa dzelzceļu pilnā ātrumā garām aiztraucas kādi pieci ātrvilcienu, redzēt tos neredz (tad speciāli jāiet tuvāk), bet šņācientroksnis labi dzirdams.

Parīzē iebraucu Bercy autoostā, neizskatās pārāk akurāta vieta, kur gribētos uzturēties vairāk kā minimāli nepieciešams. Ar "vadātāju" telefonā izdodas veiksmīgi izkļūt metrostacijas virzienā, norādes gan īpaši nemanu, ja neskata lapiņu pie pašas autoostas žoga. Laika maz, pēc stundas vilciens uz Šartru no Montpanasse stacijas. Īsa cīņa pie metro biļešu automāta, nedaudz ilgāka ar pareizā perona atrašanu, kaut tie tikai divi vien ir, bet ar norādēm drīzāk galvu sajaukt, ne sekot tām. Bet veiksmīgi tieku vagonā un skatos pa logu uz Parīzi (sākumā metro iet virs zemes). Drīz jau jākāpj ārā un jāmeklē sava vilciena peronu. šajā stacijā tas diezgan vienkārši, ko vēlāk nevarēšu apgalvot par Saint lazare staciju. Vilciens atkal divstāvīgais, bet piebāzts līdz augšai, knapi atrodu vietu piesēst. Brīnumaini, bet vairums pasažieru visai drīz izkāpj Versaļā un tālāk vagons patukšs. Biļete maksā 18.40€, kas izskatījās ārpus akcijām lētākais iespējamais variants savlaicīgi pirktai biļetei.

Ir jau pēcpusdien, kad ierodos Šartrā. Pilsētā kaut kāds skautu salidojums, pilns ar militarizēta paskata lielāka un mazāka izmēra bērniem. Katedrāle bija redzama jau no vilciena, taču stacijas laukuma to neredz, vien virziens palicis atmiņā. Turp arī dodos līkumojot starp skautu (un gaidu) grupām.

Šartra ir vien no retajām franču katedrālēm, kam ir torņu smailes, kaut šeit dažādas. Vispār Francijā Ķelnes Domam ko līdzīgu nemaz neesmu manījis. Arī galvenās ieejas rozete gandrīz vai askētiska salīdzinājumā ar citām.

Sānu ieeja ir pat greznāka par galveno.

Apsīda.

Ļoti masīvi sānu kontrforsi, kas citur daudz ažūrāki.

Ejam iekšā, centrālais joms ar altāri tā galā.

Daudz greznākas ķieģeļu velves un arkas kā iepriekš redzētās.

Saules pulkstenis.

Viesnīca turpat vai blakus katedrālei klostera telpās, lielisks pārsteigums par modernā un vēsturiskā apvienojumu. Lēti un komfortabli. No gultas skats caur logu uz izgaismotajiem katedrāles torņiem.

Nākamajā rītā vēl nedaudz katedrāles apskate, saules gaismā nedaudz citādāks iespaids. Tālāk ceļš uz staciju, kur vilciens uz Parīzi un tālāk uz nākamo vietu Ruānu (Rouen).

Biļete visam maršrutam, bet sastāv no divām daļām - 'Chartres-Paris Montparnasse (12.30€) un Paris St Lazare-Rouen (10€). Pērkot centrālajā SNCF lapā, bet izvēloties akciju maršrutu/laiku, citādāk būtu stipri dārgāk. Laika Parīzē maz, žigli uz Metro un nedaudz zeme zemes līdz nākamajai stacijai. Tur rodas (pseido)problēma atrast savu peronu (to tur nejēgā daudz), tablo savu vilcienu neredzu pat kādas 5 minūtes pirms atiešanas. Tablo lūkotājs pavisam neesmu vientuļš, kad beidzot informācija parādās, pamatīgs pūlītis trauc attiecīgajā virzienā. Ar visu to sajaucu vilcienus, jo praktiski vienlaicīgi šajā maršrutā ir divi, TER, kurā iekāpju un ērti iekārtojos otrajā stāvā pie loga un IC, ko pat nepamanu. Kā jau visu ceļojuma laiku, biļešu kontrole vilcienā ir tikai izbraucot no Šartras stacijas, citur neviena.

Ruānā divas stacijas, iebraucu Rive-Droite, kas uzskatāma par galveno, kaut tā nesaucas. Uzlieku telefonā maršrutu uz katedrāli un dodos ārā. Pēc kāda laika parādās divi iespaidīgi torņi, telefons gan rāda, ka jāsoļo vēl tālāk, bet ko niekus, es taču redzu, kas ir kas.

Šī nav Ruānas katedrāle.

Apstaigāju un saprotu, ka šī nav īstā. Tālumā redzams kāds slaids, balts tornis, bet arī tas nav īstais.

Tad atliek viens tas dīvainais un ļoti slaidi garais tornis, kas ne visai asociējas visām gan tagad, gan agrāk redzētajām gotikas katedrālēm. Dodos turp pa viduslaiku ieliņām (kā attēlā augstāk, tā izskatās diezgan liela pilsētas centrālā daļa) un pēc kāda brīža sānos parādās viena gana grezna ieeja. Neleilas aizdomas gan ir par tās galvenumu, jo portāls iespiests mazā pagalmiņā.

Tā arī ir, jo ieejot katedrālē, sākumā neliels šoks, cik tā maziņa, salīdzinot ar citām. Vien daži soļi uz priekšu, skats pa labi un oi, šis bija tikai krusta joms.

 

Krustojuma centrs tieši zem garā, slaidā torņa.

Izstaigājies pa garajiem jomiem tagad eju ārā pa galveno ieeju.

Krusta joma otras puses ieeja. Tornis augšā nedaudz iesaiņots, norit būvdarbi.

Vēl nedaudz katedrāles no sāniem.

Un te, kā tad izskatās tas centrālais tornis.

Tā kā ļoti speciāli šim braucienam nebiju gatavojies (tomēr vairāk vai mazāk šīs katedrāles, izņemot Laonu, zināmas jau kopš skolas, kas ir ļoti sen), Ruāna bija lielākais pārsteigums. Pat ne tik daudz katedrāle, kā pilsēta kopumā. Ļoti mīlīga, noteiktu gribētos tur vēl kādu reizi iegriezties.

Pamazām dodos atpakaļ uz staciju, šoreiz iekāpju pareizajā IC vilcienā (citu tajā brīdī nemaz nav) uz Parīzi, biļete par 11€. Parīzē līdz nākamajam vilcienam nedaudz vairāk kā 2 stundas un nolemju laiski aizsoļot tos pāris kilometrus no St Lazare līdz Paris Nord stacijai izjust pilsētu. Sen nav te būts. Jau tumšs vakars, kaut ne vēls, ielās ļaužu pūļi, daudz visādu divriteņu transportu. Un tā gandrīz nemanot, tikai pa laikam ieskatoties telefona "vadātājā", esmu nokļuvis līdz stacijai, pat par agru. Pablenžu uz rindu, kas reģistrējas uz Eurostar tuneļvilcienu, kaut ko iekožu un tad ir mans vilciens uz Buvē (Beauvais). Atkal divstāvīgais, mans ierastai otrais stāvs pie loga, biļete par 10€. Pēc nedaudz vairāk kā stundas esmu galā, atliek vien ar lielu līkumu nokļūt stacijai un dzelzceļam pretējā pusē, kur mana mikroviesnīciņa, kuras atrašanās vietu guglis tā arī nespēja atrast. Zvanu saimniekam, tas pēc brīža iznāk pa vieniem vārtiem un ved iekšā. Uzņēmīgs cilvēks, no pāris pagalma šķūnīšiem uztaisījis viesnīcu, kas ir pietiekami komfortabla, lai mierīgi sagaidītu rīta lidmašīnu. No rīta atpakaļ uz staciju, netālu no kuras autobusu pietura, no kurienes par 1€ sestais autobuss aizved uz lidostu. Reisu uz Rīgi gan nav, tāpēc uz Viļņu un tālāk Lux Express.

Ziloņkopējs
Nav tiešsaistē
Kopš: 30/09/2015
Ziņas: 147
Manīts: pirms 1 d

Brīnišķīgi. Ļoti gaidu turpinājumu.

zdeneks
Nav tiešsaistē
Kopš: 02/04/2018
Ziņas: 329
Manīts: pirms 2 st

Skaisti. Un tā neaprakstāmā aura un mākslas darbi iekšpusē ,lai kur un  kurā baznīcā ieietu, man arī ir  kas īpašs katrā ceļojumā...

jtt
Tiešsaistē
Kopš: 15/11/2014
Ziņas: 4386
Manīts: pirms 9 min

Starp citu, Buvē (Beauvais) arī ir viena no lielajām katedrālēm. Diemžēl, šoreiz iznāca izlaist.

viens
Nav tiešsaistē
Kopš: 19/01/2012
Ziņas: 8
Manīts: pirms 2 gadi

Tik ļoti skaisti!